• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Nowa karetka rusza w teren

Nowoczesny ambulans rozpoczął w czwartek służbę w Wicku. W przekazaniu pojazdu wraz z pełnym wyposażeniem uczestniczyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski i Marta Frankowska, Dyrektor SPS ZOZ w Lęborku.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku wzbogacił się o nowoczesny ambulans oraz przenośny respirator. Zakup ułatwiła dotacja z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 400 000 zł w ramach „Programu wymiany ambulansów". Lęborski SPZOZ zadbał o należyte wyposażenie pojazdu, a także, uzupełniając ministerialną dotację własnymi środkami, zakupił nowoczesny respirator. Karetka służyć będzie Zespołowi Ratownictwa Medycznego w Wicku, jako ambulans typu „P”.

Nowoczesny ambulans to Volkswagen Crafter, o najwyższym możliwym standardzie i największej medycznej przestrzeni operacyjnej z optymalnym rozmieszczeniem lokalizacji sprzętu medycznego i ułatwieniem w postaci bocznych drzwi.. To ruchoma jednostka intensywnej opieki, skonstruowana i wyposażona tak, by służyła do transportu, zaawansowanego leczenia oraz monitorowania pacjentów.

Zakupiony przez lęborski szpital ambulans posiada mocny i dynamiczny silnik o pojemności 1950 cm3 i mocy 160 KW, spełniający normę czystości spalin Euro 6. Dzięki temu oraz wyposażeniu  w nowoczesne, niezawodne systemy, w tym ABS zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, układ przeciwpoślizgowy napędu ASR, elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP, spełnia najwyższe wymagania bezpieczeństwa i jakości. Nowy pojazd wyróżnia się też sygnalizacją świetlno-dźwiękową. Dzięki dodatkowemu oświetleniu będzie już z daleka widoczny na drodze.