Oddział Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego lęborskiego szpitala oddany do użytku

Utworzono: 28-03-2024

27 marca 2024 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. To kolejna niezwykle ważna inwestycja zrealizowana w lęborskim szpitalu na kwotę ponad  2 mln zł. z wyposażeniem oddziału.

Uroczyste otwarcie odbyło się w obecności dyrekcji SPS ZOZ Lębork i  kadry lekarskiej, Zarządu Powiatu Lęborskiego, radnych powiatowych i miejskich, członków Społecznej Rady SPS ZOZ,  wykonawców oraz pracowników merytorycznych starostwa,  odpowiedzialnych za realizację inwestycji powiatowych.  

Przebudowa piątego pietra, na którym znajduje się ZOL stanowi integralną część prac budowlanych,  realizowanych w ramach dofinansowania z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych, na łączną kwotę  17.392.200,00 zł. Na dzień dzisiejszy poza ZOL,  4 marca br. zakończył się remont pierwszego z trzech oddziałów szpitalnych, tj. ginekologiczno- położniczego.  Nowy trakt porodowy to 355,38 m kw. nowoczesnej powierzchni przystosowanej do świadczenia wysokiej jakości usług medycznych. Wartość przebudowy traktu wyniosła 3 mln 800 tys. zł.

Oddanie do użytku pozostałych 2 oddziałów tj. neonatologicznego oraz pediatrycznego zaplanowane jest do 28.11.2025 roku.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy  zapewnia pielęgnację pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia. Z założenia ośrodek sprawuje opiekę medyczną całodobowo. Głównie obejmuje opieką pacjentów przewlekle chorych, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym. Długość pobytu w zakładzie jest uzależniona od stanu zdrowia i oceny w skali Barthel.

SPS ZOZ Lębork na dzień dzisiejszy – zgodnie z zawartą umową z NFZ – jest  przygotowany do przyjęcia 12 pacjentów. Sam oddział docelowo  liczy 35 miejsc i na dzień dzisiejszy wyposażony jest w najwyższej jakości łóżka z materacami przeciwodleżynowymi umożliwiającymi m. in. w razie konieczności uruchomienie  funkcji  resustytacyjnej. Ponadto  za pomocą jednego przycisku łóżko obniża się do poziomu kolan ratownika – wspomniała podczas prezentacji sal  dr Marta Frankowska – dyrektor placówki. Panelem sterującym można również skorzystać z możliwości przechylenia pacjenta  na bok, bez obaw, że upadnie – dodała. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia trudności w nawiązaniu  współpracy z pacjentem, którego stan zdrowia nie pozwali na użycie siły mięśni,  bądź jest po prostu bezwładny. Sale wyposażone zostały również w nowoczesne szafki umożliwiające dopasowanie ich blatu  do wysokości łóżka, w celu wygodnego położenia posiłku, czy szafki przyściennej zamykanej na klucz. Łącznie na wyposażenie sal przeznaczona została kwota 485 000 zł.

To druga tak ogromna inwestycja, którą udało się podczas naszej kadencji rady oddać do użytku, z poczuciem że będzie świetnie służyłam naszym mieszkańcom. Dzisiejszy stan wyremontowanych pomieszczeń spełnia najwyższe standardy usług ZOL – wspomniała podczas uroczystości Starosta Alicja Zajączkowska.

Po uroczystym otwarciu ZOL starosta wraz z członkami zarządu Powiatu Lęborskiego, udali się na ostatnie w tej kadencji posiedzenie Społecznej Rady SPS ZOZ.

Oddział Zakładu