• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Okolicznościowa msza w intencji inwalidów

Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych obchodzony jest tradycyjnie 20 marca. W tym roku, na skutek pandemii, lęborskie obchody miały się odbyć dwa miesiące później. Ze względu na ciągle obowiązujące ograniczenia sanitarne obchody ograniczono do mszy św.

Msza św. w intencji inwalidów odprawiona została w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. W duchowym przeżywaniu tego święta uczestniczyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, reprezentując władze samorządowe. – Światowy Dzień Inwalidy i Ludzi Niepełnosprawnych przywołuje zarówno heroiczne zmagania się wielu mieszkańców powiatu ze słabością ciała, ale również ogrom pomocy okazywanej im przez najbliższych, liczne instytucje opiekuńcze i personel służby zdrowia. Wszystkim osobom dotkniętym inwalidztwem i niepełnosprawnością chcę przekazać wyrazy solidarności i wsparcia – mówi Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, dodając, że podziękowania należą się również wszystkim osobom, które w jednostkach i instytucjach samorządowych, placówkach medycznych i opiekuńczych troszczą się o osoby z niepełnosprawnościami. Podziękowania należą się również  wszystkim społecznikom, wolontariuszom, wspierającym osoby niepełnosprawne, ponieważ to szczególny rodzaj zaangażowania płynący z serca.

Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Organizację Pracy. Inicjującym wydarzeniem ustanowienie święta była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą. W Polsce obchody organizowane są od 1959 r. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Obchody tego jednego z najstarszych świąt poświęconych osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy ustanowiono w pierwsze wiosenne dni – w porze roku będącej symbolem odradzającej się przyrody.