Pamięci ofiar Marszu Śmierci

Utworzono: 26-09-2022

Coroczne wspomnienie pamięci ofiar Marszu Śmierci, uczczenie pamięci pomordowanych przez hitlerowców więźniów KL Stutthof odbyło się w miejscowościach Gęś i Krępa Kaszubska. 

Uroczystości upamiętniające Marsz Śmierci więźniów KL Stutthof corocznie odbywają się w ostatnią niedzielę września w miejscowościach Gęś (gm. Wicko) i Krępa Kaszubska (gm. Nowa Wieś Lęborska).
W tegorocznych uroczystościach rocznicowych uczestniczyli m.in.: senator RP Kazimierz Kleina, radne pomorskiego Sejmiku Wojewódzkiego Mirosława Kaczyńska i Iwona Mielewczyk, Wicestarosta Lęborski Edmund Głombiewski, burmistrz Lęborka Witold Namyślak, zastępca burmistrza Łeby Krzysztof Król, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki i jego zastępca Monika Włusek, wójt gminy Cewice Jerzy Bańka, wójt gminy Wicko Dariusz Waleśkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego Mirosław Tandek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Witold Krużycki, członek Zarządu Powiatu Ryszard Wenta, przewodniczący Rady Gminy Cewice Wiesław Keller i wiceprzewodnicząca Rady Gminy Cewice Marzena Reclaf, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół podstawowych z Garczegorza, Nowej Wsi Lęborskiej, Redkowic, Leśnic, Łebienia oraz SP5 Lębork. Posła na Sejm RP Piotra Müllera reprezentowała Mirosława Kaczyńska.
Kompanię honorową wystawiła 44. Baza Lotnictwa Morskiego Marynarki Wojennej w Siemirowicach. Apel Pamięci poprowadził st. mar. Wojciech Światły. Po Apelu oddano salwę honorową. Mszy św. w intencji męczenników "Marszu Śmierci" przewodniczył ks. Krzysztof Kozakiewicz, proboszcz parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Białogardzie a koncelebrował Eucharystię kapłan senior ks. Alfons Formela. - Nasza obecność tutaj to wyraz pamięci. Tego cierpienia, bólu i strachu nie da wyrazić się słowami ani zapisać na kartkach papieru. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych wszystkich wydarzeniach i pamiętać o tych ludziach. Działania skoncentrowane na zachowaniu pamięci dają szansę na utrzymanie wypracowanych przez naszą cywilizację zdobyczy wolności, równości czy sprawiedliwości. Dziś wydaje się, że są one nam dane na zawsze, jednak historia tego miejsca pokazuje jak łatwo można utracić człowieczeństwo i wolność. Dlatego tak ważna jest pamięć – by nie powtórzyć tragedii przeszłości. – mówił prowadzący uroczystość Edward Nagórski.
Patriotyczno – religijne uroczystości ku czci pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof odbywają się co roku w ostatnią niedzielę września. Uroczystości w Gęsi i Krępie upamiętniają wydarzenia z 1945r., kiedy z obozu KL Stutthof pędzono w katorżniczym marszu prawie 11 tys. więźniów. Uformowani w 9 kolumn w ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km, do ośmiu obozów ewakuacyjnych w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. W zimowych warunkach, w ostrym, 20-stopniowym mrozie, życie straciło ok. 4 tys. osób. Pozostali zostali zamordowani przez eskortę, lub też zbiegli podczas postojów, korzystając z pomocy mieszkających w okolicy Kaszubów. W wyniku powojennych prac ekshumacyjnych prowadzonych wzdłuż trasy Marszu Śmierci, odkryto ponad 900 pochówków. W samej Gęsi, wg badaczy historii, życie straciło 500 więźniów.