Partnerska wizyta w Domach dla Dzieci

Utworzono: 07-06-2021

Zagadnienia pomocy społecznej oraz funkcjonowania Domów dla Dzieci były przedmiotem rozmów podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Lęborku Starosty Lęborskiego Alicji Zajączkowskiej i Burmistrz Białej Piskiej – Beaty Sokołowskiej. Możliwe, że w przyszłości podobne placówki staną na Mazurach.

Głównym powodem wizyty Burmistrz Białej Piskiej było zapoznanie się z procesem inwestycyjnym wybudowanych przez Powiat Lęborski Domów dla Dzieci w Nowej Wsi Lęborskiej. Przypomnijmy, że placówki powstały w rekordowym tempie – 18 miesięcy, od przekazania placu budowy wykonawcy, po odbiór techniczny wyposażonych budynków. Od września zostały zasiedlone przez mieszkańców, którzy o standardzie życia w nowych obiektach i lokalizacji z dala od miejskiego hałasu wypowiadają się w samych superlatywach. - Jestem pod wielkim wrażeniem – mówi Beata Sokołowska, Burmistrz Białej Piskiej -  Chcielibyśmy rozważyć wybudowanie podobnych obiektów u nas, ponieważ na ten moment w naszym powiecie borykamy się z problemem lokowania dzieci. Coraz bardziej zauważalny staje się również problem z rodzinami zastępczymi, z naborem chętnych do podjęcia się tej funkcji.
To już kolejna w ciągu niespełna roku wizyta w Domach dla Dzieci, przedstawicieli samorządów, które zainteresowane są podobnymi przedsięwzięciami na swoim terenie. W sierpniu 2020 r. Domy dla Dzieci odwiedziła delegacja samorządu Powiatu Nyskiego ze Starostą Nyskim – Andrzejem Kruczkiewiczem.
- Ja zawsze bardzo się cieszę, kiedy dochodzi do podobnych spotkań – mówi Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – To możliwość osobistego poznania się z samorządowcami z innych rejonów Polski i wielopłaszczyznowej wymiany doświadczeń na bieżąco lub w przyszłości. Jako samorządowcy Powiatu Lęborskiego zawsze byliśmy otwarci na tworzenie nowych partnerskich relacji. Pielęgnujemy także te już istniejące. Zagadnienia istotne dla samorządów w całym kraju są podobne. Różnice mogą tkwić w specyfice regionu, jednak mechanizmy są podobne. Ważne by się wzajemnie uczyć i czerpać z doświadczeń. To niezwykle istotne w budowaniu Polski samorządowej, Polski małych ojczyzn.
Jak mówi Burmistrz Białej Piskiej, o inwestycjach w powiecie lęborskim, tamtejszy samorząd uzyskał wiedzę z danych dotyczących wykorzystania środków w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, a kontakty ze Starostą Lęborskim umożliwiły obejrzenie efektów na miejscu. W rolę przewodników wcieliły się: Bogusława Lis-Zielińska, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku i Brygida Polaszek, Dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej.