PCE w „Wojskowej EkstraKLASIE”

Utworzono: 28-12-2020

Reprezentacja klas wojskowych Powiatowego Centrum Edukacyjnego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku z sukcesem przeszła przez eliminacje i zakwalifikowała się do finału pierwszego w historii Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa". Konkurs jest adresowany do uczniów klas o profilu wojskowym - oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.

Zorganizowanie Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pomysł Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – koordynatora programów edukacyjnych MON, a sam Turniej został ogłoszony przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Turniej składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich, eliminacje, odbyły się w dniach 14-16 grudnia br. na platformie e-learningowej. Każdy z trzech uczniów reprezentujących szkołę musiał rozwiązać test. Indywidualnie zdobyte punkty następnie zostały zsumowane. Zmagania poprzedzone były samokształceniem. 
W ten sposób spośród 96 zgłoszonych szkół, wyłoniono grupę tych, które walczyć będą o ćwierćfinał, zaplanowany w styczniu – po feriach zimowych, W tym gronie znalazło się Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku, które w kolejnej fazie Turnieju, rozgrywanej w systemie pucharowym, zmierzy się z Zespołem Szkół w Golubiu – Dobrzyniu.
W finale, zaplanowanym na koniec stycznia, reprezentacja, który zwycięży, otrzyma tytuł mistrza Ekstraklasy Wojskowej i puchar przechodni. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc MON przewiduje nagrody rzeczowe.
Tematyka Turnieju obejmuje zagadnienia z programu nauczania w klasach mundurowych. To pytania m.in. z taktyki, pierwszej pomocy czy terenoznawstwa. Jest to więc doskonała forma wsparcia programu nauczania podczas konieczności przejścia na naukę zdalną. Pozostałe zalety Turnieju to: kształtowanie umiejętności współpracy i działania pod presją czasu i w warunkach ostrej rywalizacji; kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętnego, analitycznego korzystania z różnych źródeł informacji; integracja środowiska klas wojskowych, tworzenie wspólnoty opartej na pogłębianiu wiedzy i rywalizacji sportowej oraz promocja e-sportu.
Klasy wojskowe lęborskiego PCE reprezentowali: Wiktoria Kreft z klasy 2 Tap, Przemysław Talaśka i Adam Wierczyński z klasy 2 Tcg.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych etapach Turnieju.

PCE w „Wojskowej EkstraKLASIE”