Podziel się osoczem

Utworzono: 23-11-2020

2 grudnia każdy chętny, który skutecznie zwalczył infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 będzie mógł oddać osocze, z którego wykonywany jest preparat dostarczający przeciwciał, w znacznym stopniu łagodzący ciężkie stany zakażenia i obniżający śmiertelność wśród krytycznie chorych.

Już 02.12.2020 ozdrowieńcy COVID 19 będą mogli oddać osocze. By wziąć udział w akcji, należy zgłosić swój akces telefonicznie pod numerem: 500-205-585 (Prezes lęborskiego PCK), ponieważ przedsięwzięcie jest ściśle skoordynowaną akcją. Osocze może oddać każda osoba, która przechorowała COVID-19, została uznana za wyleczoną i czuje się dobrze. Może to być również osoba, która przeszła zakażenie bezobjawowo.

Osoba uznana za zdrową to osoba, która przebyła potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR). To również osoba, u której stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, u której minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

Dawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi do 60 roku życia). Wymagane jest udzielenie pisemnej zgody na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie. W przypadku, jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a w przypadku kobiet - była w ciąży to na pierwszej wizycie w będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby bez przeciwciał, niezwłocznie po potwierdzeniu wyniku, zostaną zaproszone na oddanie osocza.

Procedura pobierania osocza odbywa się zazwyczaj metodą plazmaferezy trzykrotnie w odstępach tygodniowych, po 600 ml osocza i trwa ok. 30-40 minut. Ponowny zabieg można przeprowadzić po kontroli poziomu przeciwciał od ostatniego oddania. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości pobrania osocza w taki sposób, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której uzyskuje się ok. 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać nie wcześniej, niż po 8 tyg. od poprzedniego oddania.

Zasady przygotowania się przez dawcę do oddania osocza są identyczne, jak przy oddawaniu krwi, a więc: trzeba być wyspanym, wypić w ciągu doby poprzedzającej ok. 2 l płynów (najlepiej wody), spożyć lekkostrawny posiłek, nie przemęczać się fizycznie w dniu oddania, ograniczyć palenie papierosów i bezwzględnie, nie pić alkoholu, ani nie stosować substancji psychoaktywnych.

Podziel się osoczem
Podziel się osoczem