Powiat Lęborski na Jarmarku Jakuba

Utworzono: 26-07-2022

W ostatni weekend lipca lęborska ulica Staromiejska, Plac Pokoju, Zakątek Kultury i wiele innych miejsc w Lęborku stały się teatrem działań wydarzeń kulturalnych związanych z tegoroczną edycją Jarmarku św. Jakuba Apostoła. Wśród dziesiątków kramów i stoisk, swój namiot wystawił również Powiat Lęborski.

Lęborskie Dni Jakubowe to od lat sztandarowa impreza miejska oraz ważne wydarzenie w życiu Sanktuarium św. Jakuba Ap. Wydarzeniom kulturalnym, licznym kramom, rękodzielnikom towarzyszy również wymiar religijny, związany z postacią św. Jakuba. Tegoroczna impreza obfitowała zarówno w wydarzenia religijne, jak i w eventy kulturalne, których bogactwo skutecznie wypełniło lukę czasów, kiedy Lęborskie Dni Jakubowe nie mogły się odbyć z powodu ograniczeń pandemicznych  Covid-19 i funkcjonujących zakazów zgromadzeń publicznych. Tradycyjnemu zlotowi Jakubów, Festiwalowi Muzyka Regionów – w tym roku z udziałem również zespołów zza oceanu, towarzyszyły wydarzenia liturgiczne, których punktem kulminacyjnym była uroczysta msza odpustowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap., której przewodniczył ks. bp Ryszard Kasyna – Ordynariusz Pelpliński. W uroczystej mszy uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Lęborskiego: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski i wicestarosta Edmund Głombiewski.

W ramach jarmarku Powiat wystawił, podobnie jak w poprzednich edycjach imprezy, namiot promocyjny, którego oferta przewodników, map i informatorów skierowana była głównie do turystów odwiedzających rejon Lęborka, ale również – ze względu chociażby na publikację zawierającą mapy atrakcyjnych tras rowerowych na terenie powiatu, mogła stanowić atrakcję dla lokalnych cyklistów. Również wzorem lat minionych, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, przygotowało gry i zabawy dla najmłodszych. Plecenie warkoczyków, kolorowanie obrazków, wodne tatuaże, własnoręczne przygotowywanie bransoletek, czy tworzenie postaci zwierząt i różnych przedmiotów ze specjalnych baloników – to była tylko część tego, czego na stoisku można było doświadczyć. Gości i obsługę powiatowego stoiska odwiedziła starosta Alicja Zajączkowska.

(Materiał fotograficzny z mszy pochodzi z serwisu informacyjnego Urzędu Miejskiego w Lęborku)