• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Skuteczna ewakuacja

Sprawdzenie znajomości procedur ewakuacyjnych było przedmiotem ćwiczeń, które odbyły się w poniedziałek (28 września) w lęborskim starostwie. Na dziedziniec przed urzędem ewakuowano wszystkich obecnych w budynku urzędu.

„Prowadzenie ewakuacji I stopnia ludności z rejonu zagrożenia dla życia i zdrowia” – to temat ćwiczeń, w którym uczestniczyli pracownicy starostwa – w skrócie: sprawne opuszczenie budynku w związku z zagrożeniem pożarowym. Ćwiczenia są elementem stałego procesu doskonalenia znajomości instrukcji przeciwpożarowej i zasad ewakuacji. To również okazja do weryfikacji procedur i zasad obowiązujących w starostwie, by zapewnić jak najkrótszy czas ewakuacji i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo osobom przebywającym na terenie urzędu. Dodatkowym elementem, który podlegał sprawdzeniu, było przestrzeganie procedur obowiązujących w związku z zagrożeniem pandemią Covid-19.  Uczestniczący w ćwiczeniach pracownicy starostwa wykazali się dobrą znajomością instrukcji przeciwpożarowej. Podobnie we właściwy sposób został poinformowany dyżurny stanowiska kierowania Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, co też należy do pożądanych i zgodnych z zasadami zachowań. Po weryfikacji poprawności czynności ewakuacyjnych, na parkingu starostwa odbył się pokaz obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego.
Akcje weryfikujące znajomość procedur ratowniczo-ewakuacyjnych odbywają się cyklicznie, służąc wyrobieniu nawyków, które zapobiegną panice w przypadku ewentualnego realnego zagrożenia.