Smaki Wielkanocy w Warsztacie Terapii Zajęciowej

Utworzono: 28-03-2024

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” zgodnie z coroczną tradycją przygotowali wielkanocne śniadanie. Na spotkanie zaprosili tych, którzy działają na rzecz wspierania osób ze szczególnymi potrzebami, w tym przedstawicieli samorządów. W imieniu władz Powiatu Lęborskiego, świąteczne serdeczności przekazała podczas spotkania starosta Alicja Zajączkowska.

Wcześniejsza Wielkanoc w WTZ to już wieloletnia tradycja. Jak podkreśla Maria Machola, kierująca WTZ i jednocześnie prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, najważniejszy w tym spotkaniu jest jego wymiar integracyjny. – Z uczestnikami zajęć spotykamy się na tyle często i znamy się tak doskonale, że jesteśmy niemal rodziną, a rodzina powinna święta spędzać ze sobą – mówi szefowa WTZ – W czasie właściwych świąt, każdy spędzi je w gronie najbliższych, więc my ten moment dla naszej warsztatowej rodzinki przyspieszyliśmy, by dopełnić tradycji i móc się obdarzyć uśmiechem na święta i budzącą się do życia wiosnę
W świąteczno-wiosennym nastroju na śniadaniu WTZ pojawiła się również zaproszona przez władze Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” – starosta Alicja Zajączkowska, która składając obecnym życzenia świątecznej pomyślności, obdarowała uczestników słodkościami. Przy wspólnym stole zasiedli również: Witold Namyślak – burmistrz Lęborka, Marian Kurzydło – sekretarz miasta, Jarosław Litwin – przewodniczący Rady Miejskiej,  Bogusława Lis-Zielińska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Liliana Gałaman – dyrektor Przedszkola Integracyjnego „Jesteśmy Razem” oraz ci wszyscy, którzy na co dzień w WTZ działają lub wspierają go w jakiejkolwiek formie.
Ekipa Warsztatu Terapii Zajęciowej w czasie poprzedzającym nieco uroczyste wspólne śniadanie, postanowiła ubogacić święta innym mieszkańcom powiatu, organizując kiermasze stroików świątecznych i innych elementów kojarzonych z Wielkanocą, z których dochód wesprze m.in. plany wyjazdowe uczestników WTZ. Jeden z kiermaszów odbył się niedawno w budynku starostwa i przyznać trzeba, że było w czym wybierać. Każdy mógł znaleźć tam coś odpowiadającego upodobaniom i gustom. Przygotowywanie kiermaszów to również element aktywizacji uczestników, co wpisuje się w ideę działalności WTZ. Warsztat prowadzony przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” to najstarsza tego typu struktura jaka powstała w powiecie lęborskim. Specjalny zakres działalności ukierunkowany jest na potrzeby osób z orzeczoną niepełnosprawnością umiarkowaną lub sprzężoną ze wskazaniem na „tak” do uczestnictwa w WTZ, w wieku od 16 roku życia. Spotkania świąteczne i okolicznościowe to oprócz wszelkiego innego rodzaju zajęć, stały element integrujący grupę.