• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Spotkanie z kresową sztuką

Wieczór z kresową literaturą i muzyką zorganizowało Koło Kresowiaków w Lęborku wspólnie z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Lęborku. W spotkaniu kresowiaków uczestniczyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski wraz z Członkiem Zarządu Powiatu, Adamem Nowakiem.

Oprócz lęborskich kresowiaków, scenicznym prezentacjom w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Lęborku przyglądali się i przysłuchiwali członkowie Koła Przyjaciół Wilna i Grodna w Słupsku oraz Eugeniusz Brzozecki, Prezes Koła Kresowian w Bytowie. Wśród gości pojawili się także członkowie Gminnej Rady Seniorów z Lęborka wraz z przewodniczącą, Ewą Kłosowską. Nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich z burmistrzem Witoldem Namyślakiem i jego zastępcą Jerzym Pernalem. - Cieszę się, że mogę tu dziś z państwem być, tym bardziej, że mam ciągle w pamięci podobny koncert, który w tym samym miejscu odbył się 10 lat temu – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski - To świetnie, że pani profesor Kasia Harackiewicz zdecydowała się popracować z młodzieżą i mam nadzieję, że podobnych koncertów będzie więcej. Osobiście się cieszę, bo te wiersze wschodnie, ta muzyka, w duszy mi grają.
A grało podczas tego koncertu wiele. Recytacje połączone z prezentacjami wokalnymi do muzyki Macieja Kustusza i Szymona Walkusza. Literatura powszechnie znanych twórców, których korzenie głęboko tkwią w kulturze kresowej: Wincentego Pola, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Edwarda Odyńca, Antoniego Malczewskiego, Bohdana Zalewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Antoniego Góreckiego i Władysława Syrokomli. Występującą na scenie młodzież przygotowały nauczycielki z I LO, Magdalena Gałka i Katarzyna Harackiewicz. Dziękując za przygotowanie młodzieży do występu i gratulując Danucie Iglewskiej, Prezesowi Stowarzyszenia Kresowian w Lęborku organizacji koncertu, starosta Alicja Zajączkowska wyraziła nadzieję, że podobne spotkania powinny odbywać się cyklicznie, ponieważ w powiecie lęborskim mieszka wiele osób o pochodzeniu kresowym, a więc warto pamiętać i przypominać perełki kresowej kultury.