Spotkanie z seniorami i niepełnosprawnymi

Utworzono: 19-05-2022

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska i wicestarosta Edmund Głombiewski spotkali się z członkami SERiON – Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych „Lębork”. Okazją były nieco przesunięte w czasie, ale nie mniej uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidów.

- Przyszliśmy z panem starostą złożyć wam najlepsze życzenia zdrowia i pomyślności – mówiła Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski – Życzymy wam, żeby wszystkie te złe rzeczy, z którymi mieliśmy do czynienia przez ostatnie dwa lata, a więc COVID i chorobowe powikłania nas omijały, żebyśmy mogli spotykać się tak, jak bywało to przed pandemią i cieszyć się wspólnie radością życia.
Do życzeń dołączył się wicestarosta Edmund Głombiewski, składając wiązankę kwiatów na ręce Beaty Gołojuch – sekretarza Zarządu SERiON.
O genezie święta mówił Andrzej Kaczorowski – prezes zarządu stowarzyszenia. Międzynarodowy Dzień Inwalidów upamiętnia katastrofę górniczą z 8 sierpnia 1955 roku s kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle, niedaleko Charleroi, w Belgii, kiedy śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a kilkadziesiąt kolejnych osób doznało poważnych obrażeń i zostało inwalidami. - Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń Międzynarodowa Organizacja Pracy ustanowiła Międzynarodowy Dzień Inwalidów – mówił prezes A. KaczorowskiFormalnie święto obchodzone jest w trzecią niedzielę marca, a data symbolizuje odradzającą się wiosna przyrodę.
W Polsce pierwsze obchody tego święta odbyły się staraniem Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – w 1959 roku. – Celem corocznych spotkań i wydarzeń jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych, a także uświadamianie problemów tych osób poprzez różnego rodzaju konferencje i sympozja tematyczne – kontynuował prezes Kaczorowski.
To wpisuje się w zakres działalności SERiON w Lęborku, które działa na rzecz rozwiązywania problemów socjalno-bytowych, rehabilitacji społecznej i zdrowotnej niepełnosprawnych poprzez turnusy rehabilitacyjne czy bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Ważne jest również pokonywanie przeszkód i przełamywanie barier społecznych oraz integracja i budowanie więzi międzypokoleniowych. Według specjalistów, liczba osób niepełnosprawnych wzrasta ze względu na procesy starzenia się demograficznego oraz chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, schorzeń układu krążenia czy nowotworów. Wg danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, liczba osób niepełnosprawnych w Polsce sięga 4,7 mln. Działalność stowarzyszeń i organizacji światowych spowodowała, że pomimo rosnącej liczby, sytuacja osób niepełnosprawnych poprawia się, a sama niepełnosprawność przestała być czymś wstydliwym i uznawanym za nienaturalne. W Polsce znaczący postęp zauważalny jest po 2012 roku, kiedy nasz kraj ratyfikował Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych, zobowiązując się tym samym do zapewnienia takim osobom dostępności do pełnego uczestnictwa we wszystkich aspektach życia, a więc dostępności fizycznej, dostępności usług, dostępności do komunikacji i informacji oraz ochronę integralności osobistej. Zdaniem prezesa, oprócz działań ustawodawczych, równie ważne są ludzkie gesty solidarności, troski, wyrazy społecznej akceptacji i wsparcia oraz działalność wolontariatu. Odbywające się w środę spotkanie integracyjne lęborskiego SERiON było pierwszym w warunkach po oficjalnym odwołaniu w Polsce stanu covidowej pandemii.