• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Starosta uhonorował kobiety

Edmund Głombiewski Wicestarosta Lęborski, spotkał się w piątek z kobietami zrzeszonymi w Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. W spotkaniu z okazji Dnia Kobiet uczestniczyło blisko 40 członkiń związku.

Współczesny Dzień Kobiet jest uznany za oficjalne święto 29 krajach oraz w Tunezji, która święto pań obchodzi 13 sierpnia. Historycznym pierwowzorem Dnia Kobiet były rzymskie Matronalia, przypadające w pierwszym tygodniu marca i związane z kultem macierzyństwa i początkiem ówczesnego nowego roku. W różnych krajach w przeróżny sposób rozumiana jest tradycja uhonorowywania pań w tym dniu. We Włoszech np., kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej i czekoladą. Podobna tradycja utrzymuje się w Rosji. W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty. Czasami prezenty ofiarują swoim pracownicom również pracodawcy. Często obdarowane przez swoich uczniów zostają nauczycielki. W Portugalii i Rumunii noc 8 marca grupy kobiet świętują często na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań". W Armenii, po upadku ZSRR, zaniechano obchodów tego święta i przeniesiono je na 7 kwietnia jako święto „Piękna i macierzyństwa”. W Polsce największą popularnością, święto cieszyło się w latach 70, stanowiąc kolejne święto – znak tamtych czasów, podobnie jak Dzień Hutnika, Drukarza itp.
W obecnej rzeczywistości, Dzień Kobiet zyskał pożądane od dawna odieologizowanie. Nie jest łączony z żadną ideologią polityczną i stanowi uznanie dla kobiet, których wkład w codzienność polskiego społeczeństwa jest taki sam, jaki wnoszą doń mężczyźni. Kobiety pracują niemal w każdej gałęzi przemysłu, zasiadają na wysokich zarządczych stanowiskach, uprawiają dyscypliny sportu nawet te, niegdyś zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, ale przede wszystkim stanowią podstawę życia rodzinnego i matczynego ciepła. Taki dzień w roku jest tylko jeden, ale wszyscy mężczyźni cenić powinni kobiety codziennie, bez względu na datę wskazywaną przez kalendarz.
Edmund Głombiewski wręczył paniom podczas spotkania okolicznościowe kwiaty i złożył najserdeczniejsze życzenia. Symboliczne życzenia dla zebranych dotyczą jednak wszystkich kobiet, w tym szczególnie z powiatu lęborskiego, którym wicestarosta składa za pośrednictwem strony internetowej Starostwa i powiatowego profilu na Facebooku.