Starosta z gratulacjami w PCPR

Utworzono: 23-11-2022

W lęborskim starostwie  odbyło się okolicznościowe spotkanie pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ze starostą i wicestarostą. Chociaż efekty pracy osób zajmujących się realizowaniem zadań pomocy społecznej są zauważalne codziennie, to formalne święto jest świetną okazją do wyrażenia szczególnego uznania za zaangażowanie w pomoc innym w wymiarze często wykraczającym poza wymiar zwykłego obowiązku. To praca niełatwa, wymagająca oprócz ogromnej wiedzy, zestawu cech i predyspozycji umożliwiających świadczenie skutecznej pomocy.

Dzień Pracownika Socjalnego to święto obchodzone 21 listopada na mocy ustawy o pomocy społecznej i dotyczy nie tylko pracowników socjalnych, ale wszystkich pracowników służb społecznych. W spotkaniu w starostwie uczestniczyli pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, zarówno ci bezpośrednio zaangażowani w realizację zadań pomocy społecznej, jak i ci, bez których trudno byłoby osiągać doskonałe efekty, a więc radcy prawni, czy pracownicy obsługi administracyjnej. Specjalnym gościem podczas spotkania był Zdzisław Korda – przez blisko dwie dekady kierownik PCPR, którego powitała obecna kierownik jednostki Bogusława Lis-Zielińska. – Mało kto nie związany z zagadnieniami pomocy społecznej jest sobie w stanie uświadomić jak trudna jest to praca, jak bardzo obciążająca psychicznie, wymagająca całego zestawu cech osobistych i wiedzy, by skutecznie pomagać ludziom znajdującym się w najrozmaitszych sytuacjach kryzysowych – mówiła Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski – Ten rok był szczególny, bo oprócz codziennych zadań, wiązał się z wykonywaniem wielu zadań dodatkowych, wynikających choćby ze zbliżającej się przeprowadzki do nowej siedziby. Z tych wszystkich zadań wywiązywali się państwo świetnie i za to wam bardzo dziękuję. Wśród wielu pozytywnych życzeń, życzę wam, by wasza praca była zauważana i doceniana przede wszystkim przez osoby korzystające z waszej pomocy, bo to daje pozytywną energię, motywuje i daje poczucie satysfakcji z efektów.
Do życzeń starosty dołączył również wicestarosta Edmund Głombiewski. – Dla mnie ważne jest, by w tego rodzaju działalności tworzyć zespół ludzi wzajemnie wspierających się, pomagających i rozumiejących się niemal bez słów. To wam się udało, w czym znaczący udział ma pan Zdzisław Korda, który zapoczątkował klimat współpracy w zespole trwający do dzisiaj i który wspiera również obecna kierownik jednostki – mówił wicestarosta – W swoją pracę wkładacie serce poparte fachowością. My, jako Zarząd Powiatu cenimy państwa pracę i cieszę się, że możemy wam zaproponować w nowej lokalizacji poprawę warunków pracy.
Już wkrótce Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przeprowadzi się do nowej siedziby w gruntownie przebudowanym i zmodernizowanym budynku Centrum Usług Społecznych przy ul. Okrzei, gdzie znajdą również siedzibę podmioty działające na rzecz szeroko rozumianej pomocy społecznej.
Tegoroczną działalność PCPR podsumowała kierująca jednostką Bogusława Lis-Zielińska, wskazując również na te projekty, które realizowane były w wymiarze wykraczającym poza podstawowe działania PCPR. W trakcie spotkania wręczone zostały wyróżnienia dla najlepszych i drobne upominki.