Starostowie z wizytą w Hospicjum

Utworzono: 07-06-2024

Postępem prac budowlanych i planami na przyszłe funkcjonowanie interesowali się starostwie podczas wizyty na terenie budowy Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego. Tomasza Litwina – Starostę Lęborskiego i wicestarostę Adriana Wentę po terenie realizowanej inwestycji oprowadzała Agata Kozyr – prezeska Fundacji LHS.

Na ten moment w budynku hospicjum trwa montaż instalacji wentylacyjnej, po czym realizowane będą prace wykończeniowe. Budynek posiada instalację odgromową, elektryczną, gazową, działa system nadzoru elektronicznego nad obiektem. Zaawansowanie prac potwierdza, że przyjęty termin oddania budynku do użytku, określony na koniec bieżącego roku, nie będzie w żaden sposób zagrożony. Agata Kozyr oprowadziła gości po obiekcie od piwnicy po piętro, prezentując postęp prac, omawiając docelową funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń i plany rozwojowe po uruchomieniu hospicjum.

W zasięgu obsługi hospicjum znajdować się będzie ok. 130 tys. mieszkańców, którzy zyskają dostęp do profesjonalnej opieki hospicyjnej w trybie stacjonarnym. Uwzględniając średni czas pobytu w hospicjum, między 18 a 30 dni, rocznie placówka pomoże średnio 200-250 chorym u kresu życia. Pobyt w hospicjum, zgodnie z fundamentalnymi założeniami ruchu hospicyjnego, będzie bezpłatny.

Wybudowany w Pogorzelicach obiekt całościowo liczy 3214 m kw., powierzchnia użytkowa wynosi 2335 m kw. Oprócz pokojów dla osób pod opieką hospicjum, w strefie hospicyjnej znajdzie się pokój psychologa, lekarza, gabinet zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, magazyny podręczne, magazyny bielizny, apteka, pomieszczenia dla rodzin i wolontariuszy oraz specjalne pomieszczenie pro morte. O pełne wyżywienie, zgodne z życzeniami pacjenta, zadba znajdująca się na miejscu kuchnia. Całość obiektu przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.