• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Światowy Dzień AIDS w Lęborku

Projekcje filmów tematycznych oraz podsumowanie konkurs o tematyce HIV i AIDS to elementy spotkania z młodzieżą w auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w związku z przypadającym na początek grudnia Światowym Dniem Wali z AIDS.
 

- Kiedy  pierwszy raz zetknęłam się z tematyką AIDS, HIV, to był szok i obawa przed niebezpieczeństwem nagłaśnianym wówczas również przez media – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Dziś, po wielu latach wiadomo, że HIV, to nie wyrok, a odpowiednia profilaktyka pozwala uniknąć zagrożeń związanych z możliwością zakażenia. To dobrze, że obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS, bo to ten moment, kiedy możemy sobie wszyscy uświadomić fakt istnienia tego zagrożenia, że tak naprawdę choroba ta może dotknąć każdego z nas. To również moment na refleksje nad własnym życiem i nad tym co mogę zrobić, żeby uniknąć zagrożenia.
Konkurs „Nie daj szansy AIDS” współorganizowały: Starostwo Powiatowe w Lęborku i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski wspólnie ze Zbigniewem Barańskim, dyrektorem Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Lęborku nagrodzili autorów najlepszych prac plastycznych.
Wyróżnienia otrzymali: Daria Sech (kl. II c - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2), Julia Dułak (kl. III – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy); Karolina Detlaf (kl. II – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy), Kacper Sitarski i Piotr Kubiak (kl. II - Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych).
Najlepsze prace wykonali: III miejsce – Natalia Horbacz (kl. II – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2), II miejsce – Sara Morawska (kl. II – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy), I miejsce – Adam Ekman (kl. II – Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych)

Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy na temat AIDS, kształtowanie postaw tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS oraz propagowanie bezpiecznych zachowań, eliminacji niewłaściwych postaw i kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych.
Komisja konkursowa, której przewodziła Ewa Burak, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, oceniając nadesłane prace, brała pod uwagę samodzielność pracy, zgodność z tematem, dobór technik plastycznych, estetykę pracy oraz oryginalność i świeżość pomysłu.

Zagadnienia związane z chorobą lub zakażeniem, to również problematyka natury psychicznej. Jej omówieniem zajął się Łukasz Kummer, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego przy Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku.