To był już XVIII zlot

Utworzono: 21-09-2022

Nauczyciele – seniorzy zjechali  na cykliczny zlot w okolice Lęborka. W cyklicznym spotkaniu wzięło udział ponad 270 osób. Z uczestnikami spotkała się Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski.

Pomorskie Zloty Seniorów Związku Nauczycielstwa Polskiego to impreza, która odbywa się cyklicznie od 20 lat. W tym roku spotkanie seniorów odbyło się po raz pierwszy po dwuletniej pandemicznej przerwie. Nad urokliwe jezioro nieopodal Lęborka przyjechali emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi jednostek oświatowych z różnych miast i miejscowości województwa pomorskiego. Celem spotkań od lat jest propagowanie współpracy pomiędzy oddziałowymi sekcjami emerytów i rencistów zrzeszonych w ZNP. Pogłębianiu integracji wśród seniorów służy poznawanie nowych, atrakcyjnych miejsc wypoczynku. Zlot zorganizowany został połączonymi siłami oddziałów ZNP w Lęborku i Nowej Wsi Lęborskiej. Przygotowanie spotkania osobiście nadzorowały: Halina Ługowska-Siłka – prezes oddziału lęborskiego i Patrycja Czachorowska zarządzająca strukturami ZNP w gminie Nowa Wieś Lęborska, wspierane przez przewodniczącą Sekcji Emerytów w Oddziale ZNP w Lęborku – Genowefę Płońską. Nie zabrakło reprezentantów samorządowców. Powiat Lęborski reprezentowała Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski – od lat związana z oświatą, pełniąca niegdyś funkcję dyrektora szkoły ponadpodstawowej, a w latach 1998-99 funkcję Kuratora Oświaty w Słupsku. Miasto Lębork reprezentował burmistrz Witold Namyślak.
W zlocie uczestniczyły także osoby z Zarządu ZNP: Elżbieta Markowska – prezes Okręgu Pomorskiego ZNP, Renata Stolicka – wiceprezes Okręgu, wiceprzewodnicząca Okręgowej Sekcji Emerytów – Zdzisława Ambroziak. Specjalnym gościem spotkania był Franciszek Potulski – poseł na Sejm RP II, III i IV kadencji, wiceminister edukacji  w latach 2003-2004, a przede wszystkim nauczyciel i działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ponieważ lęborski oddział ZNP ściśle współpracuje ze Związkiem Ukraińców w Polsce – oddziałem w Lęborku, podczas spotkania swoje talenty zaprezentowały artystki pochodzenia ukraińskiego: Iryna – wokal i Sołomijka, młoda tancerka w tańcu „Kukułka”.