W „Bazie” z okazji Dnia Matki

Utworzono: 24-05-2023

Przypadający na najbliższy piątek (26.05) Dzień Matki stał się okazją do spotkania w klubie osiedlowym „Baza” grupy mieszkańców Lęborka skupionych wokół Klubu Ligi Kobiet Polskich. W spotkaniu uczestniczyła starosta Alicja Zajączkowska.

O genezie Dnia Matki mówiła Wanda Konieczna, szefowa Klubu Ligi Kobiet Polskich, prowadząca spotkanie. – Geneza tego święta w czasach współczesnych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a w Polsce po razie pierwszy Dzień Matki był obchodzony w Krakowie w 1914 roku – mówiła Wanda Konieczna, wprowadzając zebranych w świąteczną atmosferę spotkania – Celem tego święta jest okazanie szacunku, miłości i wdzięczności za trud włożony w wychowanie dzieci.

O wyjątkowej roli matki w życiu każdego człowieka mówiła starosta Alicja Zajączkowska: - Nie ma piękniejszego słowa jak MATKA. I nie ma znaczenia czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi, matka kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i bezmiarem rodzicielskiej miłości. Nie umniejszam tu roli ojca, ale matka zawsze jest tą, która daje życie i jest z nami od pierwszego oddechu.

Wyrazom uznania dla macierzyństwa i roli matki w rozwoju młodych ludzi towarzyszyła moc życzeń dla wszystkich mam. A skoro najlepszymi wyrazicielami miłości do mam są dzieci, to do wszystkich życzeń przedszkolaki dołączyły program artystyczny oparty na doskonale wszystkim znanych utworach z „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Spotkanie uświetnił również solowy występ wokalny stałego bywalca spotkań klubu – Jana Jaworskiego z coverem „Pieśni o matce” – Mieczysława Fogga.

Lęborskie Koło LKP organizuje cykliczne spotkania w klubie „Baza” – nie tylko okolicznościowe, towarzyszące ważnym wydarzeniom z kalendarza, ale również spotkania integrujące środowiska senioralne, podczas których zebrani mają okazję porozmawiania z osobami mającymi wpływ na to, co w mieście się dzieje, a więc są to przedstawiciele samorządów, działacze społeczni, pracownicy kultury, osoby realizujące zadania z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia. W ub. roku przeprowadzono nawet praktyczne szkolenie z zakresu obsługi automatycznego defibrylatora, ponieważ urządzenia te w coraz większej ilości pojawiają się w przestrzeni publicznej i mogą skutecznie ratować życie nawet przy minimalnej wiedzy dotyczącej ich stosowania.

Spotkaniu z okazji dnia matki towarzyszyły prezentacje dotyczące współczesnej kosmetologii i preparatów pielęgnacyjnych.