• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

W Dzień bez Śmiecenia #ZaczynamOdSiebie

 

Po raz 13 rusza Dzień Bez Śmiecenia. Od 7 maja do 5 czerwca na Facebook’u Dzień Bez Śmiecenia będą pojawiać się elektroniczne kartki. 11 maja na Facebooku będzie miała premierę elektroniczna kartka, dzięki której organizatorzy chcą sprawdzić ile osób deklaruje, że chce zmian w opakowaniach produktów tak, by stały się łatwiejsze do ponownego przetworzenia.

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 r. było to nieco poniżej 27% . Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów.

Dlatego tegoroczna XIII edycja Dnia bez Śmiecenia odbywa się pod hasłem #ZaczynamOdSiebie. W ten sposób organizatorzy zachęcają, aby każdy podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska, lub co gorsza do środowiska.

Po pierwsze: UNIKAM.

Po drugie: PLANUJĘ.

Po trzecie: SEGREGUJĘ.

Po czwarte: WYKORZYSTUJĘ.

To hasła określające poszczególne kampanie.

Szczegóły dotyczące akcji na stronie: www.dzienbezsmiecenia.pl oraz na facebooku, pod adresem: https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/