Wakacje z łebską biblioteką – ciąg dalszy

Utworzono: 18-07-2018

 

19 lipca rozpoczyna się w Łebie IX Festiwal Działań Kreatywnych „Podwodne Żagle”, którego organizatorami są Biblioteka Miejska w Łebie i Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści z Konstancina-Jeziorny. Festiwal przeznaczony jest dla wszystkich, którzy szukają ciekawych i oryginalnych propozycji na wakacje, chcą odpocząć w kreatywny sposób i rozwinąć skrzydła swojej wyobraźni.

 Program festiwalu obejmuje następujące działania:

Podwórko Wyobraźni -  plac zabaw kreatywnych na deptaku przy ulicy Kościuszki, na którym rozrzucone są  bukowe i dębowe  klocki  MuBaBaO.  Z klocków tych dzieci i dorośli mogą wyczarować najróżniejsze budowle, o których  wymyślą opowieść.

Hitem wypoczynku jest zabawa z Bajkostworami – są to interaktywne pufy o różnej wielkości od 0,5 do 5 metrów, wykonane z wysokogatunkowej skóry ekologicznej, zawierające miękkie, wygodne wypełnienie. Bajkostwory mają kształt zwierząt i zapewniają doskonałą zabawę.

W ubiegłym roku dużym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się Zabawki Mechaniczne – Mechanizmy Uśmiechu. Dlatego  również w tym roku pojawią się one w Łebie.

Tegoroczną nowością są gry zręcznościowe: CELUJ, CELUJ, TRAF, TRAF - autorskie instalacje inspirowane tradycyjnymi grami podwórkowymi. Uczestnicy festiwalu będą mogli  trafić do celu tysiącem malutkich obręczy lub kolorowymi piłeczkami. 

Działania na deptaku będą odbywały się codziennie w godzinach 17 -20.

Ponadto w ogrodzie Biblioteki Miejskiej, pod magicznym drzewem, tradycyjnie odbywać się będą Bajkowe Poranki oraz Baśniowe Wieczory. Są to programy bajkowych przedstawień dla dzieci i rodziców składające się z bajek z najróżniejszych stron świata. Opowieści prezentuje Michał Malinowski - dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. 

Na Bajkowe Poranki zapraszamy  codziennie o godz. 9.30 do ogrodu biblioteki miejskiej (wejście od strony Parku Oblatów przy ul. Powstańców Warszawy), a Baśniowe Wieczory będą odbywały się w tym samym miejscu codziennie o godz. 20.30

Festiwal zakończy się 2 sierpnia. Wstęp jest wolny. Zapraszamy.

- We wtorek 24 lipca biblioteka miejska zaprasza na kolejne spotkanie historyczne z cyklu „Łebskie historie”, które poprowadzi dr Kacper Pencarski z Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Tym razem tematem spotkania będą sztormy, które nie raz decydowały o losie Łeby.

Pierwsza wzmianka o wielkim sztormie w Łebie pochodzi już z 1283 roku. Kolejne pustoszyły osadę w latach 1396, 1441, 1449 oraz 1467. Doprowadziły one do całkowitego zapiaszczenia ujścia rzeki Łeby i systematycznego przemieszczania się jej koryta. Ogromny sztorm, który zaatakował Łebę 15 września 1497 roku tak bardzo przesunął ujście rzeki na wschód, że miasto nagle znalazło się po jego zachodniej stronie. Ale dopiero sztorm ze stycznia 1558 roku zmusił łebian do przeniesienia miasta dalej na wschód, na obecne miejsce. Tych, którzy mimo niebezpieczeństwa pozostali w Starej Łebie ostatecznie wypędził sztorm w 1570 roku.

Spotkanie odbędzie się w  Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” (Al. Św. Jakuba Apostoła 25)  o godz.17. Wstęp wolny.
 

- Natomiast w czwartek 26 lipca o godz. 17  biblioteka miejska zaprasza do Rybackiego Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” (Al. Św. Jakuba Apostoła 25) na kolejne spotkanie przyrodnicze. O florze i faunie Słowińskiego Parku Narodowego, a także o szkole szybowcowej na wydmach opowie słuchaczom Katarzyna Sitkowska z SPN. Wstęp wolny.

 

Info: Beata Czaja- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie

http://bibliotekaleba.pl/, https://www.facebook.com/bibliotekawlebie/

Wakacje z łebską biblioteką –
Wakacje z łebską biblioteką –
Wakacje z łebską biblioteką –