Wesprzyjmy polskie drzewo

Utworzono: 11-02-2021

Lipa św. Nepomucena z Dulczy Wielkiej w powiecie mieleckim na Podkarpaciu ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku. Polskie drzewo rywalizuje w finale z 13 innymi zgłoszonymi finalistami z całej Europy. Czy lipa z Podkarpacia uzyska zaszczytny tytuł, zależy od aktywnego wsparcia internautów.

Lipę św. Nepomucena z Dulczy Wielkiej, okoliczni mieszkańcy nazywają „Wiejską dobrodziejką”. Wcześniej Lipa została laureatką jubileuszowego X konkursu na Polskie Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15.346 głosów. Jako „Wiejska dobrodziejka” została zakwalifikowana do europejskiego etapu tego konkursu.

„Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej” – czytamy w konkursowym opisie drzewa.

Z prośbą o konkursowe wsparcie dla niezwykłego przyrodniczego obiektu z Dulczy Wielkiej apeluje Stanisław Lonczak, Starosta Powiatu Mieleckiego. Wygrana w konkursie dałaby szansę na rozsławienie przyrodniczych walorów Ziemi Mieleckiej, uroków polskiego Podkarpacia i piękna polskiej przyrody w Europie i świecie.

Internetowe głosowanie na Europejskie Drzewo Roku aktywne jest do 28 lutego br. Liczy się KAŻDY GŁOS.

Głos można oddać na oficjalnej stronie konkursu „Tree of The Year” pod adresem: https://www.treeoftheyear.org/vote

Szczegółowy opis lipy – polskiej kandydatki w plebiscycie, znajduje się pod adresem: https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Saint-Jan-Nepomucen%E2%80%99s-Linden

Wyniki opublikowane zostaną w marcu 2021.