Wspomnień czar, miejsc i niezwykłych ludzi

Utworzono: 22-09-2022

Lęborski Klub Ligi Kobiet Polskich zorganizował spotkanie z mieszkańcami. W Klubie Osiedlowym „Baza” rozmawiano o miejscach i ludziach charakterystycznych i znaczących dla codzienności lęborskiej lat 50 i 60.

Spotkanie poprowadziła Wanda Konieczna. Z uczestnikami spotkali się: Danuta Mikołajczyk – sekretarz powiatu, burmistrz Witold Namyślak i Marian Kurzydło – sekretarz miasta. W roli prelegentek wystąpiły: Zofia Biskupska-Lisiecka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Ewa Kłosowska, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów i prezes Stowarzyszenia na 102, które realizuje projekty mające na celu zachowanie materiałów i pamiątek o ludziach i miejscach ważnych w historii Lęborka. „Zwykli niezwykli mieszkańcy Lęborka” – to ludzie, którzy pozostali w pamięci, a niejednokrotnie mieli istotny wpływ na wybory dokonywane przez tych, których w życiu spotkali. Książkowe wydanie publikacji zawiera 120 życiorysów osób, które w jakikolwiek sposób zapadły w ludzkiej pamięci. Przygotowywany jest drugi tom publikacji, do którego autorzy zebrali do tej pory materiały dotyczące 60 osób, ale to nie koniec – można kontaktować się ze stowarzyszeniem i dzielić się informacjami i materiałami, które zostaną umieszczone w publikacji. Obecnie prowadzone przez stowarzyszenie Społeczne Archiwum Ziemi Lęborskiej czyni starania, by przy udziale mieszkańców miejscowości powiatu lęborskiego, zebrać jak najwięcej materiałów dokumentujących dzieje regionu od czasów powojennych po współczesność. Jak mówiła E. Kłosowska, stworzenie cyfrowych kopii dokumentów i zdjęć wraz z rzetelnym opisem, pozwoli zachować wiedzę o dziejach ziemi lęborskiej dla przyszłych pokoleń. Zbiory są również sukcesywnie udostępniane na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Okresowo organizowane są wystawy. Dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej opowiadała o realizowanych przez MBP „Spotkaniach z pasją”. – To działania, które mogą zainteresować nieco starszych mieszkańców regionu, ale oczywiście ich otwarta formuła, umożliwia udział w spotkaniach w Klubie Biblioteki, wszystkim zainteresowanym – mówiła Z. Biskupska-Lisiecka.
W zakresie działalności biblioteki, oprócz różnego rodzaju udogodnień dla osób, które chciałyby czytać, ale posiadają pewne ograniczenia z powodu problemów ze wzrokiem. Są dostępne urządzenia powiększające czytane treści i bogaty zbiór audiobooków. MBP prowadzi także warsztaty z zakresu obsługi urządzeń nowych technologii i klubowe spotkania tematyczne, kursy i zajęcia manualne. Do dyspozycji chętnych są również gry planszowe, które mogą wypełnić czas nadchodzących jesiennych wieczorów. Biblioteka dysponuje ponad 800 tytułami gier o różnej tematyce.
Dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w Warszawie, biblioteka podjęła się realizacji projektu „Kultowe miejsca Lęborka”. Chodzi o określenie jakie miejsca były ważne dla lęborczan w czasie trzech dekad, od lat 40. po 60. ubiegłego wieku. Na podstawie badań ankietowych określono część takich znaczących lokalizacji, wśród których prym wiedzie Park Chrobrego, kojarzony zarówno z miejscem rodzinnego spędzania czasu, po miejsce młodzieżowych ucieczek na wagary ze „Świątynią Dumania”, Łabędzim Stawem, restauracją „Parkową” i nieistniejącymi dzisiaj: wieżą sygnalizacyjną i 150-metrowym odkrytym basenem. W pamięci lęborczan pozostała również plaża nad rzeką Łebą – niezwykle popularne miejsce, gdzie nierzadko brakowało miejsca dla wszystkich chętnych. Szczególne miejsce w pamięci ankietowanych zajęły liczne niegdyś restauracje i knajpki lęborskie, w tym klimatyczna „Bagatela” stojąca od czasów przedwojennych z charakterystycznym drzewem lipowym wewnątrz. Kto chciałby podzielić się wspomnieniami, może jeszcze wziąć udział w ankiecie. Wystarczy tylko odwiedzić bibliotekę, by zapisać swoje wspomnienia dla potomnych.