Wspomnienia o bohaterach i symbol Polski walczącej w 78. rocznicę Powstania

Utworzono: 02-08-2022

Syreny jednostek bojowych OSP ogłosiły w poniedziałek Godzinę „W”. Punktualnie o 17.00 rozpoczęły się w Lęborku obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Warszawscy powstańcy stali się dla Polaków wzorem bohaterów, w których wpatrzone są oczy kolejnych młodych pokoleń – mówił podczas okolicznościowego wystąpienia burmistrz Witold Namyślak – Pamiętamy o ich bohaterstwie, ale przede wszystkim o ich miłości do wolności i Ojczyzny.
Burmistrz wspomniał postać mieszkającego w Lęborku, zmarłego w styczniu tego roku, płk. Janusza Kowalskiego, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, walk o Wał Pomorski i szturmu na Berlin, który osiadłszy po wojnie w Lęborku rozpoczął praktykę lekarza ginekologa-położnika, pełniąc później funkcję ordynatora oddziału i dyrektora lęborskiego szpitala. Przez wiele lat płk Kowalski uczestniczył rokrocznie w uroczystościach upamiętniających wybuch powstania, traktując je nie tylko jako rocznicę ważnych dla Polaków wydarzeń, ale również bardzo osobiście, ponieważ jako podchorąży w powstaniu dowodził oddziałem desantowym przeprawiającym się przez Wisłę na Czerniaków. Podczas tej misji został ciężko ranny. W uroczystościach rocznicowych od lat towarzyszył mu por. Stefan Dulko, obecny również podczas tegorocznych obchodów.
„– Cześć i chwała bohaterom!”
– wybrzmiało w poniedziałkowe popołudnie na lęborskim Placu Pokoju, zapłonęły race, a następnie lęborczanie ułożyli ze zniczy biało-czerwony symbol Polski walczącej. W uroczystościach uczestniczyli reprezentanci Powiatu Lęborskiego z wicestarostą Edmundem Głombiewskim. Obecni byli również: Mirosław Tandek – przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Marian Borek – zastępca przewodniczącego Rady, Jacek Perłak - członek Zarządu Powiatu oraz reprezentanci radnych powiatowych i miejskich z przewodniczącym Rady Miasta Lęborka, Jarosławem Litwinem. Samorząd województwa reprezentowała radna Mirosława Kaczyńska, zaś posła Piotra Müllera – kierownik jego biura w Lęborku, Marcin Brodalski. Uroczystości na Placu Pokoju zakończyła projekcja pierwszego powojennego filmu „Zakazane piosenki” w kinie Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata”.

Wspomnienia o bohaterach i