• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

XXII MIĘDZYNARODOWY MARATON PIŁKI SIATKOWEJ MŁODZIEŻY ŁEBA 2020

To już dwadzieścia dwa lata od rozpoczęcia i realizacji pięknego pomysłu organizacji w Łebie turnieju piłki siatkowej. Początkowo, przez pierwsze lata, był to wyłącznie turniej chłopięcy. Podczas pierwszego turnieju spotkało się w Łebie osiem zespołów z Polski, z czego sześć później dotarło do Finałów Mistrzostw Polski Młodzików. Nie zabrakło w nim obecnych reprezentantów Polski, takich jak Marcin Możdżonek, Marcel Gromadowski, Zbigniew Bartman, Krzysztof Wierzbowski, Mikołaj Sarnecki, Łukasz Wiśniewski czy  Mistrzów Świata Michała Kubiaka i Damiana Schulza. Turniej od pierwszej edycji stał na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym, a jego głównym organizatorem był Jarosław Pruski. Turniej od początku organizowany jest w Szkole Podstawowej w Łebie dzięki uprzejmości i pomocy organizacyjnej byłego Dyrektora Szkoły Pana Tadeusza Rabki oraz obecnego Dyrektora Pana Macieja Barańskiego. Opinia o turnieju szybko rozeszła się po Polsce, a impreza zaczęła się rozrastać. Już po paru latach Łeba gościła dziesięć zespołów chłopców i dziesięć zespołów dziewcząt, które dołączyły do turnieju. Również ranga turnieju wzrastała, ponieważ dołączyły do rozgrywek zespoły zagraniczne nadając turniejowi statut międzynarodowego. Początkowo był to zespół z Kaliningradu (Rosja), następnie z Włoch (La Dispoli koło Rzymu),a obecnie również zespoły ze Słowacji i Białorusi oraz z Chin .

Do pewnego momentu turniej funkcjonował w kategorii młodzików, ale ze względu na bardzo duże zainteresowanie dodano kategorię kadetów i kadetek, a turniej przekształcił się w Międzynarodowy Maraton Piłki Siatkowej Młodzieży. Trofeami w maratonie były puchary Burmistrza Miasta Łeby. Od szesnastu lat w organizację turnieju - maratonu włączyła się Joanna Bieniek oraz właściciele „ZDROWOTELU'' Łeba (dawne Mazowsze) oraz Hotelu Wodnik , którzy zapewniają profesjonalny przebieg maratonu.

Od paru lat, podczas maratonu, spotykają się w Łebie w kategorii młodzik i młodziczka 32 zespoły, tj. 16 zespołów dziewcząt i 16 zespołów chłopców.

Podobnie jest w kategorii kadet/kadetka, gdzie również grają 32 zespoły:16 zespołów dziewcząt i 16 zespołów chłopców. W ciągu dwóch tygodni w Łebie zobaczyć można około 1000 młodych adeptów siatkówki z kraju i zagranicy. Ubiegły rok był wyjątkowy pod względem organizacji, ponieważ w kategorii kadet i kadetka udział wzięło 44 zespołów, podobnie w kategorii młodzik i młodziczka grało aż 48 zespołów. Był to szczególny rok, gdyż rok rekordowy, gdzie w jednym miejscu w ciągu dwóch tygodni spotkało się 92 zespoły siatkarskie z kraju i zza granicy - 1600 młodych adeptów siatkówki. Maraton swym zasięgiem, dzięki wsparciu Starostwa Lęborskiego, Burmistrza Miasta Lęborka oraz Wójta Gminy Cewice i Wicko obejmować zaczął cały Powiat Lęborski. Maraton przebiegł bez zakłóceń pod względem logistycznym czyniąc z niego imprezę i wielkie święto siatkówki w całym Powiecie Lęborskim. Podobnie zapowiada się tegoroczna edycja – dwudziestego już Maratonu.  Swój udział zapowiedziały zespoły z Rosji, Włoch, Słowacji, Norwegii, Chin , a także wiele zespołów z kraju, m.in. z Warszawy, Olsztyna, Bartoszyc, Kędzierzyna Kożla, Jastrzębia, Nysy, Malborka, Pucka, Gdańska, Moniek, Dobrego Miasta, Bydgoszczy, Lniana , Darłowa, Kołobrzegu ,Będzina , Jawora , Zawiercia, Lubina , Suwałk , Wołomina, Braniewa, Słupska, Starogardu Gd. oraz kadry województw: zachodnio – pomorskiego, pomorskiego, warmińsko - mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i wielu innych. Atrakcją Maratonu, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie  tym razem udział Reprezentacji Młodzieżowej Chin w kategorii kadet.

Impreza toczyć się będzie tym razem pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Burmistrzów Miast Łeby i Lęborka, Starosty Lęborskiego oraz Wójta Gminy Cewice i Wójta Gminy Wicko. Głównymi organizatorami są Urząd Miasta w Łebie, Szkoła Podstawowa w Łebie, Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork oraz UKS Iryda Cewice.

Przypomnijmy, że w dotychczasowych edycjach maratonu udział brali tacy zawodnicy jak: Marcin Możdżonek, Marcel Gromadowski, Paweł Kowalski, Paweł Dziekanowski, Zbigniew Bartman, Krzysztof Wierzbowski, Łukasz Wiśniewski , Mikołaj Sarnecki, Mateusz Malinowski, Łukasz Ożarski czy obecni Mistrzowie Świata Damian Schulz wychowanek Jarosława Pruskiego  czy Michał Kubiak  wielu innych. 

Maraton jest największą imprezą młodzieżową w Polsce i Europie.

Gośćmi maratonu byli również trenerzy kadr narodowych Pan Andrzej Niemczyk, Waldemar Wspaniały oraz Burmistrz Miasta Ladispoli z Włoch,a także Atache Rosji. Mecze obserwowali również trenerzy Młodzieżowych Kadr Narodowych Ariel Fijoł , Artur Hofman , Artur Kulikowski oraz Grzegorz Wagner i Zbigniew Krzyżanowski .Tradycją turniejów są mecze rozgrywane pomiędzy przyjezdnymi trenerami a reprezentacją Miasta Łeby. Towarzyszy im zawsze duże zainteresowanie i emocje.

Pobyt w Łebie oraz wszelkie atrakcje poza turniejowe zapewniają młodzieży właściciele ZDROWOTELU Łeba - Państwo Wojciech i Elżbieta Pietruszewscy oraz Hotelu Wodnik i Pani Krystyny Puszcz. Mamy nadzieję, że XXII Maraton Piłki Siatkowej Młodzieży dostarczy niezapomnianych wrażeń sportowych i turystyczno – rozrywkowych, dla których uczestnicy maratonu będą chcieli tu wrócić.

Maraton rozpoczyna się w kategorii kadet i kadetka już w dniu 20 lutego 2020 r. i trwał będzie do dnia do 23 lutego 2020 r., rozgrywany będzie w halach sportowych Szkoły Podstawowej w Łebie, Hali Miejskiej w Lęborku oraz Hali SP w Wicku i Hali Szkoły Ponadpodstawowej ZGŻiA. Początek meczy w Łebie 21 lutego 2020 r. o godz. 9.00 oraz w Lęborku o godz. 10. 00, również 21 lutego 2020 r. w hali w Wicku godz. 9.00. Wstęp na mecze jest bezpłatny.

W czwartek 20 lutego 2020 r. w hali Zespołu Szkół w Cewicach o godz. 14. 00 nastąpi inauguracja maratonu meczem pomiędzy zespołami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Siatkówki z Kaliningradu a zespołem UKS Iryda Cewice Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego w Cewicach.

Ponownie zapraszamy do udziału w obserwacji rozgrywek w kategorii młodziczka i młodzik w dniach od 13.03. 2020 od godz. 9.00 do dnia 15.03. 2020, gdzie w tym dniu odbędą się mecze finałowe.

Początek Maratonu i uroczyste otwarcie odbędą się dnia 21.02.2020 (kadetki i kadeci) godz.13.00 oraz 13.03.2020 (młodzik młodziczka) godz.13.00.

Uroczyste zakończenie odbędzie się w dniach 23.02.2020 godz. 13.00 oraz 15.03.2020 również o godz.13.00. Uroczyste otwarcie i zakończenie w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Łebie

Zapraszamy również na mecze pomiędzy trenerami przyjezdnych drużyn a reprezentacją Miasta Łeby, które odbędą się w dniach 22.02.2020 r. oraz 14.03.2020 r. w Hali SP w Łebie o godz. 19.00. Wszystkich sympatyków siatkówki serdecznie zapraszamy.