• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Zabrzmią kaszubskie kolędy

Już za tydzień, 20 stycznia odbędzie się III edycja Lęborskiego Przeglądu Kolęd Kaszubskich im. Franciszka Okunia. Kaszubskie kolędy zabrzmią w Sanktuarium św. Jakuba Ap. o godz. 16.00

Przesłuchania zespołów zaczną się tuż po mszy z kaszubską liturgią słowa, która rozpocznie się o 15.00. Zanim poznamy laureatów przeglądu, odbędzie się gościnny koncert ukraińskiego zespołu  „Switanok”. W tegorocznej edycji imprezy wystąpią „Lęborskie Słoneczka” z SJSP w Lęborku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lęborku, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu, „Kolorowe Motylki” ze Szkoły Podstawowej w Leśnicach, Chór „Empora” z Lęborka oraz Kaszubski Zespół Regionalny „Levino”, z którym związany był przez wiele lat patron przeglądu, Franciszek Okuń, zmarły 8 stycznia 2017 r. Franciszek Okuń był działaczem społecznym, publicystą i muzykiem. Z zespołem „Levino” związany przez 10 lat, a od października 2008 r. był jego kierownikiem. W 1987 r. został laureatem „Skry Ormuzdowej”, wyróżnienia przyznawanego przez miesięcznik „Pomerania” za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury. Pod kierunkiem Franciszka Okunia zespół „Leviono” rozpoczął występy za granicą (Belgia, Niemcy, Węgry) oraz utrwalanie twórczości na wydawanych niemal co roku płytach.
Organizatorami kaszubskiego przeglądu kolędowego są jak co roku: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Lęborku, Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła i Lęborskie Centrum Kultury FREGATA.