• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Zamieszkali w nowych domach

„Zakątek” i „Siedlisko” – takie nazwy noszą nowe domy, w których zamieszkali podopieczni dotychczasowej placówki opiekuńczo-wychowawczej funkcjonującej dotąd przy ul. Okrzei w Lęborku. Dwa nowe nowoczesne domy powstały na działkach Powiatu Lęborskiego w Nowej Wsi Lęborskiej. We wtorek mieszkańców odwiedzili członkowie Zarządu Powiatu Lęborskiego.

Nowe domy dziecka powstały zgodnie z zasadami znowelizowanej Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemie Pieczy Zastępczej. Obecne zasady organizacji tego typu placówek obligują samorządy do wprowadzenia znowelizowanych zasad do końca 2020 roku. Powiat Lęborski wypełnił to zobowiązanie na cztery miesiące przed obligatoryjnym terminem. Powodem odwiedzin członków Zarządu Powiatu u podopiecznych było rozpoczęcie nowego roku szkolnego oraz zapoznanie się z warunkami bytowymi młodzieży w pierwszym dniu po ich przeprowadzce do nowo powstałych obiektów. Alicji Zajączkowskiej – Staroście Lęborskiemu towarzyszyli: Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski, członkowie Zarządu Powiatu – Jacek Perłak i Ryszard Wenta oraz Krzysztof Król, Sekretarz Powiatu. Nowe obiekty przeszły pozytywnie odbiór techniczny już 11 maja i gdyby nie długotrwałe skomplikowane procedury umożliwiające uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, zgodne z pierwotnym przeznaczeniem, przeprowadzka byłby możliwa znacznie wcześniej. Młodzież nie kryła zadowolenia z warunków, jakie ma do dyspozycji w obiektach – dwuosobowe pokoje, świetnie wyposażone zaplecze kuchenne i sprzyjające odpoczynkowi pomieszczenia strefy relaksu to to, co wyróżnia bliźniacze obiekty. Nie do przecenienia jest również otoczenie domów i ich lokalizacja zapewniająca spokój i ciszę. Oba budynki umożliwiają przebywanie po 14 dzieci i młodzieży w każdym z nich wraz z opiekunami. Kolejnym wyróżnikiem są energooszczędne technologie zastosowane w procesie budowy, które w znaczący sposób obniżą koszty eksploatacyjne budynków. Warto dodać, że energooszczędność właśnie umożliwiła Powiatowi Lęborskiemu uzyskanie dofinansowania tej inwestycji w ramach konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ogłoszonego w ramach programu priorytetowego 3.1.6 „Poprawa Jakości powietrza. Część 5. Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności”. Wcześniej inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł ze środków budżetu państwa. W imieniu Premiera Mateusza Morawickiego decyzję o tym fakcie przekazał Piotr Müller, poseł RP, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznik rządu.

Młodzież i opiekunowie przywitali gości serdecznie i z chęcią oprowadzali po swoich pokojach. Goście odwdzięczyli się życzeniami sukcesów w nowym roku szkolnym i słodkościami.