• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Zmiany w Sanktuarium

Niezwykle ciepło i emocjonalnie odbyło się pożegnanie zakonników Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku, w tym kustosza Sanktuarium, o. Romana Zioły, którzy otrzymali przeniesienia do innych parafii. Oprócz wiernych, w pożegnalnej mszy uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, stowarzyszeń, lokalnych zespołów muzyczno-tanecznych i wielu przyjaciół lęborskich franciszkanów.

- Wasza obecność była dla nas darem, darem od Boga w trudnej pracy na rzecz parafii i miasta. Jak wywiesiliście baner przed kościołem na którym napisaliście, że tęsknicie za nami, to myślę, że wszyscy się bardzo wzruszyli. My też będziemy za wami tęsknić. Dziękuję ojcu za dobro, za wsparcie - mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, żegnając zakonników.

Staroście towarzyszyli: Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski i Krzysztof Król, sekretarz powiatu. W składzie miejskiej delegacji znaleźli się: Witold Namyślak, Burmistrz Miasta Lęborka, Jarosław Litwin, Przewodniczący Rady Miejskiej i Marian Kurzydło, sekretarz miasta. Zakonników żegnali lęborscy Kaszubi, leśnicy, działacze społeczni i rzemieślnicy, lokalne zespoły muzyczno-taneczne, chór kościelny i służba ministrancka. Nie zabrakło wzruszeń, zarówno po stronie wiernych, jak i wśród odchodzących franciszkanów, którzy w Lęborku spędzili ostatnich osiem lat.

Dziękczynna msza odbyła się w niedzielę, 28 czerwca o godz. 11.30. Proboszcz Sanktuarium, o. Roman Zioła podziękował za posługę także o. Mateuszowi Świętosławskiemu, który odchodzi do klasztoru w Gdyni, o. Kamilowi Średnickiemu, który odchodzi do klasztoru w Kołobrzegu oraz o. Andrzejowi Szulcie, który odchodzi do klasztoru w Olsztynie. Zdaniem uczestniczących w uroczystości samorządowców, posługa tych właśnie franciszkanów w Lęborskim Sanktuarium była bardzo dobrym okresem dla spójnego funkcjonowania i rozwoju wspólnoty chrześcijańskiej i na trwałe wpisze się w historię miasta i parafii.