O Polskich Elektrowniach Jądrowych rozmawiano w Lęborku

Utworzono: 08-07-2022
O planie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, rozmawiali w dniu 7 lipca 2022 r., w auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, przedstawiciele Polskiej Elektrowni Jądrowej (PEJ) oraz przedstawiciele PKP PLK wraz z zaproszonymi gośćmi. Organizatorem spotkania była Starosta Lęborski wraz z instytucjami odpowiedzialnymi za budowę elektrowni wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
W spotkaniu udział wzięli: Starosta Lęborski - Alicja Zajączkowska, Wicestarosta – Edmund Głombiewski. Zastępca Burmistrza Miasta Lęborka – Jerzy Pernal, Przewodniczący Rady Miejskiej – Jarosław Litwin, Burmistrz Miasta Łeby- Andrzej Strzechmiński, Krzysztof Król – Zastępca Burmistrza Łeby, Agnieszka Wolańska – Sekretarz Gminy Wicko, Zdzisław Chojnacki - Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska, dyrekcja i pracownicy placówek oświatowych, Starszy Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku, radni, pracownicy merytoryczni urzędów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Starosta Lęborski, wspomniała podczas wystąpienia o toczących się od stycznia 2022 r. rozmowach, zwieńczonych podpisanym porozumieniem o współpracy z powiatami: puckim, wejherowskim, lęborskim oraz gminami objętymi inwestycjami, w dziedzinie rewitalizacji, bądź tworzenia nowej infrastruktury na potrzeby elektrowni jądrowej. Z naszego powiatu, porozumienie objęło gminy: Wicko, Nową Wieś Lęborską oraz Łebę.
Joanna Szostak – na co dzień odpowiedzialna za prace pionu komunikacji i relacji z interesariuszami PEJ, przedstawiła postępy działań, zmierzających do powstania elektrowni jądrowej w Gminie Choczewo. Za priorytetowe wskazała: infrastrukturę towarzyszącą, a więc linie kolejowe, drogi dojazdowe oraz konstrukcje morskie, które zgodnie z założonym planem, mają być gotowe do roku 2027. O budowie elektrowni jądrowej w Polsce, jako inwestycji strategicznej dla zrównoważonego rozwoju całego kraju – przekonywał Marcin Skolimowski z PEJ. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju- wspominał podczas spotkania.
W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy od 6 do 9 GW. Uzgodnienia z samorządowcami będą miały swój dalszy ciąg w miarę postępowania procesu inwestycyjnego.