Opieka psychologiczna w marszałkowskich szpitalach

Utworzono: 09-04-2021

Od kwietnia br. szpitale marszałkowskie pomagają dzieciom i młodzieży z problemami psychicznymi w ramach poradni środowiskowej opieki psychologicznej. Do świadczenia usług w tym zakresie przewidziano szpitale w Kościerzynie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim.

Chodzi głównie o świadczenie pomocy w zakresie takich problemów, które nasiliły się w związku ograniczeniem kontaktów społecznych, wynikającym z trwającej od ponad roku pandemii. Jak mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, inicjatywa uruchomienia tego rodzaju pomocy w szpitalach marszałkowskich to cenna inicjatywa i reakcja samorządu województwa pomorskiego na ciągle niewystarczającą dostępność opieki realizowanej w poradniach i środowisku pacjenta, z czym boryka się cały system ochrony zdrowia psychicznego w kraju.
Terapia polega na objęciu dziecka specjalistyczną pomocą w ciągu 7 dni od momentu zgłoszenia. O zakwalifikowaniu do terapii zdecyduje specjalista po przeprowadzeniu rozmowy. Pomoc udzielana będzie w formie porady psychologicznej, sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i wsparcia psychospołecznego, a także porady domowej lub środowiskowej.
Problemy wynikające z izolacji społecznej dotyczą w szczególności dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Gdański wynika, że spora część nastolatków zapada na schorzenia ze spektrum afektywnego w kierunku zaburzeń depresyjnych. Opieka środowiskowa polega głównie na leczeniu pacjentów poza szpitalem, ale nie w odizolowaniu. W terapię mają też być włączeni bliscy, tzn. rodzina, ale też szkoła i inne placówki, które są istotne w procesie rozwoju młodego człowieka. W ramach opieki środowiskowej psycholog, psychoterapeuta i terapeuta środowiskowy mają być dostępni jak najbliżej miejsca zamieszkania i życia dziecka. Pomoc specjalistów będzie dostosowana indywidualnie do danego przypadku, a pacjenci mają być otoczeni pomocą w taki sposób, aby nie doszło do zaostrzenia kryzysu. W modelu środowiskowo-profilaktycznym szpital to ostateczność. Z pomocy mogą korzystać dzieci poniżej 7. roku życia, dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych do ukończenia 21 lat. Pełna lista punktów świadczących pomoc znajduje się pod załączonym linkiem:
https://pomorskie.eu/od-1-kwietnia-ruszaja-poradnie-srodowiskowej-opieki-psychologicznej-dla-dzieci-i-mlodziezy-w-szpitalach-marszalkowskich/