• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Pierwszy, ale na pewno nie ostatni

Po raz pierwszy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało Rodzinny Rajd Rowerowy dla dzieci, młodzieży i opiekunów pieczy zastępczej. W upalny piątkowy dzień uczestnicy mieli do pokonania trasy o dystansie ponad 20 km. W zmaganiach z pogodą, trudami trasy i kondycją wspierali ich Adam Matuszek i Piotr Mohyła, instruktorzy turystyki kwalifikowanej o specjalności turystyka rowerowa.

Ogromne zmęczenie i potężny sportowy wysiłek w doskonałej atmosferze – to najkrótsze podsumowanie tego co działo się na trasach rowerowych rajdu. Nikt ze sobą nie konkurował, bo tu nie chodziło o sportowy wyczyn, ale o zespołowe działanie i wspieranie się na trasie. Tu nie było wygranych i przegranych, zwycięzcami byli wszyscy. Leśne i polne drogi, momentami bezdroża, długie wzniesienia i ostre zjazdy, nawierzchnia czasem piaszczysta, a czasem brukowa – to było spore urozmaicenie, ale i nierzadko zaskoczenie dla kolarzy, które wymagało wzmożonej uwagi i czujności, by nie stracić równowagi. To, że była to świetna impreza dla wszystkich świadczy rozpiętość wieku uczestników od lat 10 do 70. – To nas cieszy szczególnie – mówi Bogusława Lis – Zielińska, Kierownik PCPR – Udało nam się zachęcić do aktywności międzypokoleniowej, a stąd prosta droga do rozwijania wspólnych pasji i ogólnie lepszego wzajemnego porozumienia.

Rajdowi patronowała Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski. Wśród osób wspierających przedsięwzięcie znalazł się również radny Patryk Bianga, który ufundował firmowe worki plecakowe. Profesjonalną obsługą tras i zabezpieczeniem zajęli się: Adam Matuszek i Piotr Mohyła, instruktorzy turystyki kwalifikowanej o specjalności turystyka rowerowa. W gronie współtwórców sukcesu tej imprezy znalazło się również wielu innych: Ochotnicza Służba Ratownicza, która oprócz punktu kontrolnego na trasie, zabezpieczała rajd medycznie, lęborski Hufiec ZHP, który przygotował na trasie kontrolne punkty z zadaniami do wykonania, Nadleśnictwo Lębork i Nadleśnictwo Strzebielino, które życzliwie i w ekspresowym tempie udzieliły wszelkich wymaganych pozwoleń do działań na terenach leśnych. Kolejni życzliwi współtwórcy imprezy to Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Lęborku – młodzież, wychowawcy i niezawodny Pan Zdzisław. O atrakcje na trasie zadbali również „Klasyczni Lębork”, którzy swoimi zabytkowymi pojazdami zaparkowali w głębi lasu, co wywołało wśród uczestników ogromne zaskoczenie, ale i podziw dla kunsztu włożonego w odrestaurowanie zabytkowych aut. Powodzenie rajdu nie mogłoby dojść do skutku, gdyby nie sami pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Urzędniczki na co dzień, wcieliły się w rolę profesjonalnych przewodników prowadzących grupy rajdowe i spięły całość imprezy organizacyjnie. Rajd zorganizowano w ramach projektu pn. „Wsparcie Postępu – Rozwój usług społecznych w Powiecie Lęborskim”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.