Przyszłość Metropolii w kontekście nowej ustawy

Utworzono: 18-11-2024

Przyszłość metropolii, priorytety do realizacji w najbliższym czasie oraz zmiany, które przyniesie wprowadzenie ustawy metropolitalnej na Pomorzu były głównymi tematami Walnego Zebrania Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W zebraniu uczestniczył Tomasz Litwin – Starosta Lęborski.

Tym razem Walne Zebranie Członków OMGGS odbyło się we Władysławowie. Samorządowcom towarzyszyli przedstawiciele władz wojewódzkich, w tym Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. W rozmowach o tym, co dla Metropolii najważniejsze uczestniczyli też parlamentarzyści – posłowe: Magdalena Kołodziejczak, Agnieszka Buczyńska, Kazimierz Plocke i Rafał Siemaszko. Dyskusję zdominowały tematy omówienia przygotowań do wdrożenia ustawy metropolitalnej dla Pomorza, plany działań na przyszły rok i szkolenia kadr metropolii w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji.

Jeszcze w tym roku spodziewane jest zakończenie prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza – zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. OMGGS stanie się związkiem metropolitalnym. W kontekście nowej formy działalności rozmawiano o planie najbliższych działań i budżecie na 2025 rok. Jednym z najważniejszych celów jest zbliżenie mieszkańców wszystkich powiatów w metropolii i umożliwienie lepszego połączenia z Trójmiastem.

Przyszła ustawa ułatwi też planowanie przestrzenne, działania podejmowane w celu ochrony klimatu i zwiększenia dostępu do usług publicznych. Pozytywnie oddziaływać będzie w zakresie polepszenia kompetencji kadr, promocji i zarządzania przez dane. O bezsprzecznych korzyściach z ustawy mówili wspólnym głosem wojewoda Beata Rutkiewicz, marszałek Mieczysław Struk, posłanka Magdalena Kołodziejczyk i Michał Glaser – prezes Zarządu OMGGS.

Część dyskusji poświęcona została Metropolitalnemu Centrum Kompetencji – nowemu projektowi OMGGS służącemu podwyższaniu kompetencji samorządowców m.in. w obszarach zamówień publicznych i komunikacji. Do tej pory w szkoleniach MCK wzięło udział ponad 300 urzędników samorządowych.

Aktualnie OMGGS skupia w formie stowarzyszenia 61 miast, gmin i powiatów województwa pomorskiego, obejmując zasięgiem 1,6 mln mieszkańców. Wśród głównych obszarów działań stowarzyszenia znajdują się: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja imigrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. Naczelnym celem jest wspólne stworzenie mechanizmów aby metropolia stała się dobrym miejscem do życia, pracy, nauki, wychowania dzieci oraz magnesem, który przyciąga inwestorów. Pełniąc funkcję Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w nowej perspektywie unijnej OMGGS zrealizuje ponad 120 projektów z dofinansowaniem ponad 780 mln zł z UE. Będą to m.in.: budowa i przebudowa węzłów integracyjnych, wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, termomodernizacje prawie 100 szkół, przedszkoli i budynków komunalnych, powiększenie powierzchni zielonej, szeroko pojmowane wsparcie osób w potrzebie i działania w zakresie polityki senioralnej.

 

(Fot. K.Kędzior)