W Łebie powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych

Utworzono: 21-09-2021

Już za 5 lat, w 2026 roku w Łebie ma rozpocząć działalność port serwisowy, obsługujący prawie 100 turbin wiatrowych umiejscowionych w morzu, 22 km od brzegu. To element porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drugim z portów serwisowych ma być Ustka. Terminal instalacyjny ma powstać w porcie w Gdyni.

O planach rozwojowych Morskich Farm Wiatrowych rozmawiano w czerwcu w lęborskim starostwie podczas Konwentu Starosty, Burmistrzów i Wójtów powiatu lęborskiego z udziałem przedstawicielu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wówczas przedstawiona została struktura platformy Offshore, zakładająca współpracę samorządów, instytucji otoczenia biznesu, biznesu okołooffhorowego wraz z MŚP, instytucji nauki, w tym uczelni i ośrodków badawczych oraz biznesu offshorowego i energetycznego w zakresie  wspierania pomorskich przedsiębiorców oraz zewnętrznych podmiotów gospodarczych pragnących realizować zamierzenia inwestycyjne związane z sektorem MFW, rozwijanie kontaktów gospodarczych ułatwiających wymianę doświadczeń oraz transfer dobrych praktyk z uwzględnieniem zaangażowania podmiotów regionalnych i lokalnych, a także odpowiednie przygotowanie kadr dla podmiotów uczestniczących w inwestycjach, w szczególności przez wspieranie działalności edukacyjnej i szkoleniowej, wzmacniającej odpowiednie kompetencje.

O planowanym rozwoju łebskiego portu w kontekście MFW mówił podczas konwentu Burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński. Zaprezentował także wykonane staraniem gminy Łeba opracowanie pn. „Wstępna koncepcja przebudowy wejścia do portu w Łebie”, zakładające przekonstruowanie wejścia do portu, by poszerzyć jego funkcjonalność z obecnej obsługi jednostek rybackich i sportowych do możliwości stworzenia na jego obszarze bazy do obsługi MFW.

Obecnie – porozumienie sektorowe, którego elementem jest modernizacja i rozbudowa portu w Łebie stało się faktem. Dokument podpisany w Warszawie przez stronę rządową i grupy zainteresowane budową i rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce zawiera zapisy o współpracy obliczonej na maksymalizację „local content”, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla MFW.  W pracach nad porozumieniem uczestniczyli reprezentanci administracji rządowej, samorządów, inwestorzy, operatorzy MFW w Polsce, a także przedstawiciele łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych. Zdaniem ministra klimatu i środowiska, Michała Kurtyki, to przykład dobrej współpracy pomiędzy rządem i inwestorami, operatorami MFW oraz przedsiębiorcami uczestniczącymi w przygotowaniu, realizacji i eksploatacji projektów offshore wind i kluczowy element budowy i rozwoju krajowego łańcucha dostaw.

Koszt budowy obu portów serwisowych w Łebie i Ustce oraz ulokowanego w Gdyni terminala instalacyjnego oszacowany został na 437 mln euro, które pochodzić mają z Krajowego Planu Odbudowy.

Oprócz inwestycji portowych, ważne jest zapewnienie doskonałego połączenia kolejowego i sprawnej komunikacji drogowej, koniecznych do sprawnego zaopatrywania portu serwisowego. Stąd zabiegi czynione przez samorządowców, skutkujące konkretnymi wystąpieniami w sierpniu br. do Prezesa Zarządu PKP PLK dotyczące pilnej potrzeby modernizacji linii kolejowej nr 229 do Łeby oraz podnoszenie kwestii konieczności budowy obwodnicy wschodniej Lęborka, przekierowującej ruch z powstającej drogi ekspresowej S6 w kierunku Łeby, z pominięciem centrum Lęborka.

Na inwestycji skorzysta cały region. Oprócz infrastruktury, powstaną nowe miejsca pracy, a także będą mogły rozwijać się nowe kierunki nauczania w miejscowych szkołach średnich, uwzględniające zapotrzebowanie na pracowników sektora obsługi energetyki.

W Łebie powstanie port