• Powiat Lęborski
  Powiat Lęborski

  Położenie, Historia, Organizacje pozarządowe...

 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Starostwo Powiatowe w Lęborku

  ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork

 • Starostwo
  Starostwo

Wiosennie powiało poezją

56 recytatorów stanęło w konkursowe szranki VII już edycji konkursu recytatorskiego „Wiosenny Powiew Poezji” im. Gustawa Holoubka. Najlepsi otrzymali nagrody, a wszyscy widzowie mieli niepowtarzalną okazję do obcowania z literaturą w wersji mówionej.

Pomimo pogody o wiele bardziej przypominającej zimę, niż wiosnę, w sali kinowej Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata” w Lęborku, atmosfera była niezwykle ciepła. Po części z racji wiosennego klimatu prezentowanych utworów, po części zaś w związku z emocjami towarzyszącymi zarówno wykonawcom, jak i obecnym rodzicom, czy też osobom, które wykonawców przygotowywały do występu. – Publiczny występ to nie lada stres, szczególnie jeśli oprócz konieczności bezbłędnego zaprezentowania tekstu z pamięci dochodzi jeszcze kwestia interpretacji – mówił dr Bogdan Libich, przewodniczący konkursowego jury – Dla mnie wszyscy uczestnicy tego konkursu są zwycięzcami, bo każdy z nich podszedł bardzo indywidualnie do prezentowanego utworu, dodając swoją osobistą interpretację. To duża sztuka i wszystkim serdecznie gratuluję.
Jury w składzie: dr Bogdan Libich, wieloletni dyrektor I LO jako przewodniczący, Adam Wiśniewski, Zofia Biskupska-Lisiecka, dyrektor Biblioteki Miejskiej, Wojciech Szafałowicz, fundator nagród, wieloletni dyrektor Firmy Orlen oraz Anna Gołębiowska-Rusak, właścicielka Agencji Turystyczno -Artystycznej Przygoda, nie miało łatwego zadania. Ostatecznie, po długich obradach, wyłoniono zwycięzców, których przedstawiamy poniżej:
W kategorii klas I-III:
I miejsce: Małgorzata Kozłowska (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej)
II miejsce: Maja Gidlewska (Szkoła Podstawowa nr 4 w Lęborku)
III miejsce: Amelia Jadowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku)
Wyróżnienia:
Zofia Klaja (Szkoła Podstawowa w Mostach)
Olgierd Pepłowski (Społeczna Szkoła Językowa)
W kategorii klas IV - VI:
I miejsce: Dorota Suszko (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej)
II miejsce: Zuzanna Pobudkiewicz (Szkoła Podstawowa w Wicku)
II miejsce: Krzysztof Jereczek (Szkoła Podstawowa w Maszewie Lęborskim)
Wyróżnienia:
Aleksandra Grzegorczyk (Szkoła Podstawowa w Wicku)
Maja Pasiuk (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej)
W kategorii kl. 7,8 SP i 3 Gimnazjum:
I miejsce: Magdalena Rutkiewicz (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku)
I miejsce: Jan Pajuro (Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa LTO w Lęborku)
III miejsce: Wiktoria Mruk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku)
Wyróżnienia:
Agnieszka Leszczyńska (Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej)
Adrian Lewandowski (Szkoła Podstawowa w Leśnicach)
W kategorii szkół średnich:
I miejsce: Klaudia Bodnar (Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku)
II miejsce: Klaudia Majdańska (Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Lęborku)
Naczelną ideą konkursu od pierwszej jego edycji, jest promowanie kultury słowa, umiejętności pięknego wysławiania się, budowania dłuższych wypowiedzi oraz czytania. To również promocja utalentowanych recytatorsko dzieci i  młodzieży. O bezstronności jurorskich ocen świadczy fakt, że konkurs z założenia jest całkowicie anonimowy. Uczestnicy losują numery, wg których wywoływani są na scenę. Jury nie widzi również wizerunków wykonawców, opierając się jedynie na poprawności wykonania utworu i wartościach artystycznych interpretacji.
Nagrody najlepszym, w asyście jurorów i organizatorów wręczali przedstawiciele władz samorządowych: Danuta Mikołajczyk, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Lęborku, reprezentująca Starostę Lęborskiego (honorowego patrona konkursu), Teresa Ossowska – Szara, wiceburmistrz Lęborka i Elżbieta Godderis, radna Rady Powiatu Lęborskiego.
Konkurs w jego siódmej odsłonie współorganizowany był przez: Centrum Rozwoju Osobistego MODUS, WIFOT.PL oraz Lęborskie Centrum Kultury Fregata.
Wśród współorganizatorów znalazły się liczne instytucje oraz placówki kulturalno-oświatowe z powiatu lęborskiego: Starostwo Powiatowe w Lęborku, Urząd Miasta Lęborka i Łeby, Urzędy Gmin: Cewice oraz Wicko, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Lęborku oraz Agencja Artystyczna Przygoda.
Partnerzy konkursu: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, firma Ray Center Trading, Rodzinny Park Rozrywki "Łeba Park", Drukarnia Cyfrowa Fotograf Studio iX, Piekarnia Cukiernia Wenta, Firma Hama Polska, Power Park Łeba. Wśród wielu nagród rzeczowych, jakie otrzymali zwycięzcy, znalazły się również te o niematerialnym wymiarze, a służące dalszemu rozwojowi talentu, jak choćby warsztaty ufundowane przez Teatr Muzyczny w Gdyni.