Certyfikaty i wyróżnienia trafiły do najlepszych

Utworzono: 05-06-2023

Wyróżnienia i nagrody dla najlepszych wręczone zostały osobom i organizacjom najlepiej promującym Ziemię Lęborską w roku 2022. Uroczysta gala nagród przyznawanych przez Kapitułę Certyfikatu tradycyjnie połączona była z przyznaniem wyróżnień Naczelnej Organizacji Technicznej.

W tym roku na podstawie kart zgłoszeń przyznano nagrody w trzech kategoriach: „Osobowość”, „Aktywizacja młodzieży i ponadregionalna prezentacja jej dokonań” oraz „Pomoc dla walczącej Ukrainy”. W kategorii „Osobowość” Kapituła przyznała najwyższe wyróżnienie i statuetkę Robertowi Kujawskiemu – żołnierzowi Wojska Polskiego z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, a także sportowcowi – społecznikowi, który swoje sportowe wyczyny łączy z charytatywnymi zbiórkami finansowymi na szczytne cele. Pan Robert ma na koncie m.in. 31 przebiegniętych maratonów w czasie jednego miesiąca, rajd rowerem dookoła Polski, 800-km marsz na Rysy i wiele innych. Podczas tych wyczynów zbierał środki na budowę hospicjum w Pogorzelicach oraz pieniądze na schroniska dla zwierząt. Od poniedziałku, 5 czerwca rozpoczyna 30 ultramaratonów, które zamierza pokonać w czasie 30 dni. Zebrane środki mają wesprzeć niepełnosprawnego sportowca Dariusza Gabrynowicza – mistrza Europy w siłowaniu na rękę w wyjeździe na Mistrzostwa Świata w Malezji.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Agata Kozyr – prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne oraz dr Rudolf Greczko – lekarz rodzinny z Łeby i prekursor NZOZ w tym mieście.

W kategorii „Aktywizacja młodzieży i ponadregionalna prezentacja jej dokonań” statuetkę otrzymało Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu “Niebieski Skarb”, działające od 10 lat na terenie Lęborka, ale zasięgiem wykraczające daleko poza teren powiatu lęborskiego. Wielofunkcyjność stowarzyszenia i szeroki wachlarz podejmowanych aktywności, od funkcji informacyjnej i doradczej, poprzez działania integracyjno-terapeutyczne, po społeczne kampanie informacyjne, świadczy o jej uniwersalności w zakresie z jednej strony, jako organizacji pożytku publicznego, realnej pomocy osobom, których problem dotyczy, z drugiej jako grupie pozytywnie nastawionych ludzi podejmujących inicjatywy integracji środowiska osób ze spektrum autyzmu z pozostałą częścią społeczeństwa.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Zespół Muzyki Dawnej „Lunaris” z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku za promowanie dziedzictwa kulturowego Polski i Europy oraz dokonania 2022 roku, naznaczone wieloma ogólnopolskimi nagrodami i wyróżnieniami, rozsławiające szeroko potencjał kulturalny powiatu lęborskiego oraz Powiatowy Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości za wieloletnią organizację Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego Uczniów Rzemiosła, promującego naukę zawodu fryzjerskiego. W konkursie, oprócz rodzimych adeptów fryzjerstwa, uczestniczą uczniowie z sąsiednich powiatów.

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał Klub Karate „Shotokan” z Lęborka. Kapituła w tym przypadku wysoko oceniła osiągnięcia zawodników oraz ogromną rolę trenerów w kształtowaniu pozytywnych wzorców wśród młodzieży, odpornej na wszelkie patologie osobowości oraz promowanie karate olimpijskiego.

Trzecią kategorię „Pomoc dla walczącej Ukrainy” – ukształtowała sytuacja geopolityczna i trwająca za wschodnią granicą Polski wojna, powodująca kryzys uchodźczy i potrzeba pomocy, odczuwana zarówno indywidualnie przez wielu Polaków, jak i instytucji. W tej kategorii statuetkę Kapituła przyznała Lęborskiemu Kołu Związku Ukraińców w Polsce, który wraz z parafią pw. św. Dymitra, od początku wojny regularnie wspiera zarówno Ukraińców przebywających w wyniku wojny na terenie Polski, jak i wspiera rodaków walczących z siłami rosyjskimi. Oprócz materialnego wsparcia, związek pomaga w pośrednictwie pracy, tłumaczeniach dokumentów oraz ogólnie – organizacji życia uchodźców w Polsce, łącznie z organizacją wsparcia psychologicznego dla osób, które tego potrzebują.

Wyróżnienia w wymienionej kategorii otrzymały: Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Lęborku, Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej w Łebie oraz Rycerze Kolumba – Rada 17316 im. św. Michała Archanioła w Łebie.

To nie koniec nagród i wyróżnień. Kapituła Certyfikatu postanowiła, oprócz nagród w tematycznych kategoriach konkursowych, przyznać dwie nagrody specjalne. Statuetki otrzymali Naczelna Organizacja Techniczna w Lęborku – obchodząca w tym roku 40-lecie działalności na ziemi lęborskiej oraz Festiwal Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów” wraz z twórcą imprezy Reginą Szczupaczyńską.

Tegoroczna Gala Certyfikatu Promocji Ziemi Lęborskiej stała się również okazją do wręczenia Medalu Starosty Lęborskiego. Otrzymał go Zbigniew Barański – od ponad 30 lat pełniący funkcję dyrektora Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lęborku. W uzasadnieniu, podczas wręczania odznaczenia, starosta Alicja Zajączkowska przywołała, oprócz dokonań dyr. Barańskiego, niezwykłą życzliwość i fachową wiedzę, którymi wspierał realizowane przez Powiat przedsięwzięcia.

Nagrodzonym i wyróżnionym nagrody wręczali: starosta Alicja Zajączkowska, członkowie Zarządu Powiatu: Adam Nowak, Jacek Perłak i Ryszard Wenta oraz przewodniczący Rady powiatu Lęborskiego – Mirosław Tandek wraz z zastępcami: Marianem Borkiem i Witoldem Krużycki, a także burmistrz Lęborka – Witold Namyślak.

Naczelna Organizacja Techniczna przyznała nagrody w konkursach organizowanych w związku z Lęborskimi Dniami Techniki. Tytuł Mister Budownictwa przypadł w tym roku mgr inż. archit. Stanisławowi Niewiteckiemu – autorowi projektu przebudowy Wieży Ciśnień w Lęborku. Marek Pyda – kierownik zakładu „Wienerberger” w Lęborku uzyskał tytuł Menadżera Ziemi Lęborskiej, zaś Najlepszym Nauczycielem Zawodu został Stanisław Block – technolog robót wykończeniowych i murarz uczący zawodu w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Lęborku.

Ponieważ tegoroczna edycja Lęborskich Dni Techniki związana jest z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, uczestnicy inauguracji i Gali Certyfikatu mogli wysłuchać niezwykle interesującego wykładu astronomki Bogny Pazderskiej z „Hevelianum” na temat wpływu dokonań M. Kopernika na nasze życie. Wykład niezwykły i wciągający słuchacza, ponieważ wykraczający znacznie poza samo znaczenie działa „O obrotach sfer niebieskich”, uświadamiający zmiany powstałe po kopernikowskich odkryciach niemal w każdej sferze życia i nauki, od astronomii po filozofię i rozumienie mechanizmów otaczającego świata.