Zespół w sprawie wirusa

Utworzono: 17-03-2020

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zebrał się w lęborskim starostwie kolejny raz w ciągu kilku dni. Przedstawiciele samorządów miejskich i gminnych oraz reprezentanci służb rozmawiali o rozwoju sytuacji związanej z ogłoszoną przez WHO pandemią koronowirusa.

Sytuacje w poszczególnych gminach powiatu, stan przygotowania służb oraz bieżącą sytuację dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego analizowano podczas Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, obradującego w poniedziałek pod przewodnictwem Alicji Zajączkowskiej, Starosty Lęborskiego. Na ten moment, na terenie powiatu nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia, niemniej jednak, trzeba zachowywać ostrożność i stosować procedury sanitarne: ograniczyć do minimum wyjścia z domu, unikać większych skupisk ludzkich, zachowywać odstęp, stosować się do zakazu zgromadzeń, myć i dezynfekować ręce, prać często odzież, wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa. Zrezygnować należy również z podawania ręki na powitanie. W razie podejrzeń o to, że zostało się zarażonym, koniecznie trzeba zachowywać tryb zgłoszenia telefonicznego. Wówczas służby sanitarno-medyczne będą w stanie przygotować się do zabezpieczenia chorego w odpowiedni sposób, przy zachowaniu bezpieczeństwa własnego i pozostałych pacjentów placówki medycznej. Zgłoszeń należy dokonywać pod numerem 59 862 19 28 lub 604 755 717. W przypadku nasilonych objawów, można skorzystać z telefonu alarmowego 112 lub skontaktować się bezpośrednio z oddziałem zakaźnym pod numerem 58 341 55 47. Potencjalni pacjenci mają także do dyspozycji infolinię NFZ 800 190 590.
Od wtorku, 17 marca wiele urzędów i instytucji będzie niedostępnych dla klientów bezpośrednio. Większość z nich uruchomiła kanały dostępu zdalnego, w tym elektroniczne skrzynki podawcze.

 

Zespół w sprawie wirusa