Dzielą się tym, co najcenniejsze

Utworzono: 03-03-2023

15 honorowych dawców krwi odebrało dzisiaj (3.03) odznaki „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia. W sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego, z upoważnienia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Słupsku, odznaczenia wręczyła Magdalena Żynis - kierownik Sekcji ds. Organizacyjnych i Sprawozdawczości w RCKiK. Gratulacje krwiodawcom złożyli także Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska i Wicestarosta Edmund Głombiewski.

To kolejna uroczystość zorganizowana w lęborskim starostwie przez słupskie RCKiK, podczas której wyróżnieni zostali ci, którzy bezinteresownie dzielą się krwią, by ratować ludzkie życie. Wśród wyróżnionej piętnastki po raz pierwszy znalazła się kobieta – Joanna Czajkowska, która nie kryła zaskoczenia wyróżnieniem, ponieważ, jak twierdzi, oddając krew, spotyka w punkcie pobrań wiele innych kobiet. To jednak pani Joanna znalazła się jako pierwsza w gronie tych, które na koncie mają 20 i więcej litrów oddanej krwi. W rodzinie pani Joanny krwiodawstwo stało się pewną tradycją, którą od 5 lat podtrzymuje jej syn oddający krew od kiedy ukończył 18 lat. – Nie robimy tego dla odznaczeń – podkreśla pani Joanna – Ale fakt, że jesteśmy zauważani podkreśla jak ważne jest to, co robimy, że to jest potrzebne.

Wśród odznaczonych znalazł się również Mateusz Górnik, który po raz pierwszy oddał krew w 2010 roku, kiedy ukończył 18 lat. – Pierwszy raz oddałem krew 23 września 2010 roku – mówi Mateusz Górnik – Kolega w szkole namówił mnie, żeby spróbować. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Oddaliśmy krew po raz pierwszy i tak się zaczęło systematyczne oddawanie. Mam zamiar to robić dopóki zdrowie pozwoli. Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie docenieniem tego, co robię. Do oddawania krwi zachęcam wszystkich, którzy chcą pomóc innym ludziom.

Odznaczonym honorowym dawcom krwi podziękowała starosta Alicja Zajączkowska. - Niezmiernie cieszę się, że możemy państwa gościć w naszej sali z okazji tak pięknej uroczystości. Jesteście państwo wspaniali, ponieważ potraficie spojrzeć na swoje życie w kontekście tego jak można podarować coś drugiemu człowiekowi – mówiła starosta Alicja Zajączkowska – Serdecznie dziękuję, że jesteście i życzę wam zdrowia, żebyście mogli pełnić tę misję, którą na siebie przyjęliście, jak najdłużej. Dziękuję również panu Edwardowi Müllerowi, który pełni taką rolę łącznika pomiędzy dyrekcją RCKiK i nami, co umożliwia wypracowanie najlepszych rozwiązań, by działający w Lęborku punkt pobrań mógł funkcjonować jak najlepiej.

Do życzeń i podziękowań dołączył wicestarosta Edmund Głombiewski, mówiąc jednocześnie o staraniach w celu poprawy warunków funkcjonowania lęborskiego krwiodawstwa: - Czynimy starania, by warunki, w jakich oddajecie państwo krew były jak najlepsze. Dlatego też prowadzimy rozmowy z dyrekcją szpitala w Lęborku na temat polepszenia warunków lokalowych funkcjonowania punktu krwiodawstwa. Chcielibyśmy również, by działający w szpitalu punkt był coraz lepiej wyposażony. To niesamowite co robicie i za tą ilość oddanej krwi dziękuję w imieniu wszystkich, którym ona pomogła wrócić do zdrowia – dodał wicestarosta Edmund Głombiewski.

Jak mówi Magdalena Żynis, kierownik Sekcji ds. Organizacyjnych i Sprawozdawczości w RCKiK w Słupsku, odznaczeni krwiodawcy pochodzą z Lęborka i terenu powiatu lęborskiego. – Każda z tych osób oddała co najmniej 20 litrów krwi lub jej składników. To bardzo duże osiągnięcie – mówi M. Żynis – Jeśli chodzi o stany krwi w zasobach RCKiK, są one zmienne. Zapotrzebowanie aktualizujemy na bieżąco na stronie internetowej RCKiK i tam na bieżąco można sprawdzić, jakie grupy są aktualnie najpotrzebniejsze. Najczęściej niskie stany utrzymują się wśród grup minusowych, tak więc serdecznie zapraszamy do oddawania krwi, w tym płytek krwi, które są bardzo potrzebne.

RCKiK w Słupsku obsługuje 7 szpitali w 6 powiatach: w Słupsku, powiecie słupskim, lęborskim, bytowskim, chojnickim i człuchowskim. Pobrana w punktach terenowych krew trafia najpierw do Słupska, skąd jest rozdysponowywana w miarę potrzeb zgłaszanych przez szpitale. Osiągnięcia lęborskich krwiodawców docenia Edward Müller, koordynator ds. promocji w RCKiK: - Analizując ilość oddawanej krwi, musimy brać pod uwagę liczbę ludności pełnoletniej w danym powiecie, ponieważ liczby bezwzględne będą zawsze wyższe w większych ludnościowo ośrodkach. Powiat lęborski nie jest powiatem dużym pod względem liczby ludności, a więc stosując wskaźnik oddanej krwi na liczbę pełnoletnich potencjalnych krwiodawców, powiat lęborski wypada bardzo dobrze.

Odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” otrzymali:
Joanna Czajkowska
Józef Jan Drapiński
Mateusz Górnik
Wojciech Hinca
Piotr Jopkiewicz
Bogusław Krzysztof Kaczmarek
Łukasz Kaczmarek
Zygmunt Licow
Andrzej Lis
Ziemowit Łapa
Krzysztof Maćkowiak
Daniel Nickiewicz
Kamil Radant
Robert Renkiewicz
Krystian Wiczkowski

 

(Pełna relacja fotograficzna na profilu facebookowym Powiatu)