Jarmarkowe spotkania na jubileusz patronatu

Utworzono: 24-07-2023

Od 25 lat Lęborkowi patronuje św. Jakub Ap. Stąd też wyjątkowy wymiar uroczystości tegorocznych Lęborskich Dni Jakubowych. Spotkania odbywały się w ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym składzie uczestników Festiwalu „Muzyka Regionów”. To była również okazja do partnerskich odwiedzin. Powiat Lęborski gościł partnerów z zaprzyjaźnionego Brzeska.

Lęborskie Dni Jakubowe zainaugurowało uroczyste spotkanie w Sali Rajców Lęborskiego Ratusza, podczas którego nadano honorowe wyróżnienie „Lęborski Lew”. W tym roku Kapituła przyznała to prestiżowe wyróżnienie Lęborskiemu Bractwu Historycznemu. W uzasadnieniu przeczytać można, że to wyraz uznania za wkład wniesiony w rozwój i promocję Miasta Lęborka. Z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Litwina i burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka statuetkę odebrał przewodniczący Zarządu stowarzyszenia Marcin Ramczyk. Laureaci otrzymali również gratulacje od przedstawicieli Powiatu Lęborskiego, obecnych na uroczystości: Danuty Mikołajczyk – sekretarza powiatu, Ryszarda Wenty – członka Zarządu Powiatu Lęborskiego i Witolda Krużyckiego – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.

Tego samego dnia, Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska powitała gości z partnerskiego Powiatu Brzeskiego: Macieja Podobińskiego – Wicestarostę Brzeskiego i Kazimierza Brzyka – przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego. Goście w towarzystwie przedstawicieli samorządowców Powiatu Lęborskiego i miasta Lęborka pojawili się na scenie Festiwalu Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionow”, podczas którego występował reprezentujący Powiat Brzeski zespół regionalny „Iwkowianie”.

Przedstawiciele Powiatu Brzeskiego zapoznali się także z działalnością przedsiębiorców w lokalnej podstrefie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po firmie AMG oprowadził ich właściciel przedsiębiorstwa – Michał Babij. Kolejnym ze spotkań w gronie przedsiębiorców były odwiedziny w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, gdzie goście zostali przyjęci przez Starszego Cechu – Romana Chmieleckiego. Rozmowom i spotkaniom towarzyszył obfity program zwiedzania atrakcji turystycznych powiatu lęborskiego oraz tych, znajdujących się tuż za miedzą, ale chętnie odwiedzanych przez turystów. Brzescy samorządowcy w towarzystwie sekretarz powiatu odwiedzili też Domy dla Dzieci „Zakątek” i „Siedlisko” w Nowej Wsi Lęborskiej. Tuż przed wyjazdem samorządowcy z Brzeska odwiedzili letnią stolicę Polski, czyli nadmorską Łebę, która – jak mówili – zmieniła się ogromnie na korzyść od czasu ostatniej wizyty przed kilkunastu laty. W harmonogramie pobytu w powiecie lęborskim znalazło się także uczestnictwo w oficjalnych obchodach święta Patrona Miasta – św. Jakuba Ap. w Sanktuarium pod jego wezwaniem, gdzie uroczystą mszę celebrował biskup ordynariusz pelpliński – ks. dr Ryszard Kasyna wspólnie z kustoszem Sanktuarium i proboszczem parafii – o. Robertem Wołyńcem. Samorządowcy z Lęborka i Brzeska przeszli również w poprzedzającym obchody rocznicowe w Sanktuarium - barwnym korowodzie ulicami Lęborka z relikwiami świętego, uczestnikami Muzyki Regionów, przedstawicielami lokalnych organizacji i stowarzyszeń oraz uczestnikami Jarmarku Odpustowego. – Bardzo cieszę się z tych odwiedzin – podsumowała wizytę brzeskich samorządowców starosta Alicja Zajączkowska – Niedawny pandemiczny czas nieco utrudnił bezpośrednie kontakty, ale wracamy do dobrych tradycji z przyjemnością. Takie spotkania, rozmowy, przynoszą zawsze coś pozytywnego. Nie tylko możemy się wzajemnie czegoś od siebie nauczyć, wymienić się doświadczeniami, ale również porozmawiać w bardziej lub mniej formalnej formie o rozwoju form współpracy nie tylko między naszymi jednostkami samorządowymi, ale przede wszystkim o stwarzaniu przyjaznego klimatu i ułatwianiu współpracy wszystkim tym, którzy chcieliby przybliżyć „górom morze” i odwrotnie. Te kontakty bardzo dobrze funkcjonują w sferze wymiany kultury regionalnej. Całkiem niedawno w powiecie brzeskim gościła z koncertami „Frantówka”. Mam nadzieję, że do działaczy kultury dołączą w niedalekiej przyszłości inni, którzy chcą się otworzyć na międzyregionalną współpracę.

W części wystawienniczej Lęborskich Dni Jakubowych – jak co roku – Powiat Lęborski wystawił swoje stoisko, obsługiwane wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Oprócz materiałów promocyjno-informacyjnych, w powiatowym namiocie działo się wiele, w tym również dla najmłodszych i nieco starszych dzieci.

Foto: Urząd Miejski/Powiat Lęborski

Jarmarkowe spotkania na
Jarmarkowe spotkania na