„Kamienie milowe” prof. Sobisza

Utworzono: 19-06-2023

25-lecie pracy twórczej prof. ASP dr. Hab. Tomasza Sobisza było okazją do otwarcia wystawy artysty zatytułowanej „Sacrefice”. W wernisażu zorganizowanym w Wieży Ciśnień, oddziale lęborskiego Muzeum, wraz z publicznością, uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta. Starosta Alicja Zajączkowska wręczyła artyście „Medal Starosty”.

- Proszę przyjąć ten skromny medal jako wyraz uznania dla pana talentu i dorobku artystycznego, poprzez który rozsławia pan Ziemię Lęborską w kraju i za granicą – mówiła starosta wręczając wraz z członkiem Zarządu Powiatu – Ryszardem Wentą, medal prof. Sobiszowi.
Na jubileuszową wystawę artysty składają się jego wybrane prace, które powstawały w czasie ostatniego 30-lecia. Prezentowana kolekcja to retrospektywa kilku rzeźbiarskich cyklów. W kolekcji „Kamienie milowe” twórca eksploruje wątki tożsamości ukazane ponad horyzontem czasu i udowadnia, że sztuka powstaje na rozległych horyzontach. „Sacrefice” ukazuje to, co stabilne, trwałe i konfrontuje z tym co kruche i chwilowe. - „Kamienie milowe” – to taki cykl, który cały czas jest w toku – mówi prof. Tomasz Sobisz - To części, elementy które pozostały z tworzenia różnych prac. Można powiedzieć, że tworzą go odpady powstałe w procesie twórczym, ale w myśl sentencji, że „kamień odrzucony stał się kamieniem węgielnym” – to pewnego rodzaju kamienie milowe mojej drogi artystycznej.
Prace Sobisza znajdują się w różnych miejscach, począwszy od rodzinnego Lęborka przez Gdańsk, Poznań, Kraków, Jasną Górę, po Muzeum Chrztu Litwy i klasztor franciszkański w Wilnie, Basilica Sant’Andrea della Frette w Rzymie i Watykan.
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, przez cztery lata pełnił funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby i Intermediów, a obecnie kieruje pracownią Podstaw Rzeźby. Systematyczny rozwój naukowy zakończony habilitacją i bogaty dorobek artystyczny sprawiły, że uzyskał jako jeden z najmłodszych pracowników naukowych tytuł profesorski. Jest autorem tablicy upamiętniającej miejsce śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W najbliższych planach artysty znajdują się realizacje w pobliskiej Krokowej i w Wilnie. - Aktualnie przygotowuję w Krokowej pomnik dwufiguracyjny w brązie – mówi o planach realizacyjnych prof. Sobisz - Następnie jadę do Wilna, gdzie zakończyłem uzgodnienia w sprawie pomnika Powstania Styczniowego, który będzie przedstawiał cztery postacie wykonane również w formie odlewu z brązu.
Jako przyjaciel lęborskiego Muzeum, artysta otrzymał od dyr. Marioli Pruskiej kopię głowy Sweba, nawiązującą do datowanych na II w. n.e. znalezisk archeologicznych, dokonanych w Czarnówku – największej europejskiej nekropolii – możliwych do obejrzenia na ekspozycjach stałych muzeum.
Wystawa „Sacrefice” prof. Tomasza Sobisza dostępna będzie dla zwiedzających w Wieży Ciśnień do 16 lipca br.