Klubowa monografia rocznicowa

Utworzono: 07-06-2018

70 rocznica powstania Lęborskiego Klubu Sportowego „Pogoń” stała się okazją do wydania publikacji książkowej opisującej ludzi, zdarzenia, warunki i realia, w jakich klub funkcjonował w minionych latach. Oficjalna prezentacja i promocja publikacji odbyła się w środę, 6 czerwca.

 

- Klub powstał tuż po wojnie z inicjatywy społeczników, młodzieży, działaczy sportowych – ludzi widzących w tym klubie potencjał integracyjny lokalnego środowiska, możliwości rozwoju jego członków, budowanie relacji koleżeńskości i przyjaźni – mówił prowadzący spotkanie promujące książkę, Andrzej Długi.
- Po wojnie klub zaczynał praktycznie od posiadania jednej piłki, brakowało strojów, butów, pieniędzy na finansowanie wyjazdów, jednak to, co było siłą wszystkich osób go tworzących, to autentyczny wielki entuzjazm i wręcz fanatyczne wsparcie ze strony wiernych kibiców – wspominał początki „Pogoni” historyk, dr Bogdan Libich.
Publikacja ukazała się po wielu latach przygotowań oraz ponad dwa lata po oficjalnym jubileuszu rocznicowym klubu. Zawiera oprócz historycznych faktów, informacji pochodzących od klubowych działaczy, dziesiątków archiwalnych zdjęć, nigdzie poza tą książką niedostępnych, również wspomnienia autora, Ryszarda Górnego, niemal przez całe życie związanego z lęborskim sportem. Tu można przeczytać m.in. o meczu lęborskiej „Pogoni” z drużyną wojsk radzieckich, do którego doszło w 1950 r. i który to mecz „Pogoń” wygrała, co przy uwzględnieniu ówczesnej sytuacji politycznej, było wydarzeniem niezwykłym. - Moim zamysłem było przedstawienie zarysu całego 70-lecia sportowych i pozasportowych działań wszystkich dyscyplin, jakie na przestrzeni minionego okresu funkcjonowały w naszym klubie – pisze we wstępie książki Ryszard Górny - Moje blisko kilkudziesięcioletnie czynne uczestnictwo w działalności klubu oraz dzielenie się z klubem jego troskami i sukcesami przez cały czas jego funkcjonowania, aż do dnia dzisiejszego, pozwoliło mi na zaproponowanie obecnemu kierownictwu spisania klubowej historii w formie papierowej. Niniejsze wspomnienia przekazuję potomnym.

Oprócz dawnych i obecnych działaczy klubowych, w prezentacji tej wyjątkowej publikacji uczestniczyli dawni i obecni sportowcy, kibice oraz osoby związane z klubem, a dziś sprawujące ważne funkcje publiczne, jak choćby Waldemar Walkusz, Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego czy Jarosław Pruski, członek Zarządu Powiatu. – Osobiście cieszę się, że taka publikacja powstała – mówi Teresa Ossowska – Szara, Starosta Lęborski – Klub jest na stałe związany z historią ziemi lęborskiej, działacze i sportowcy przeróżnych obecnych w klubie dyscyplin sportowych, wywodzą się praktycznie z całego terenu tak obecnego, jak i dawnego powiatu lęborskiego, a więc ich wspólne działanie zarówno w zakresie organizacyjnym, jak i w wymiarze osiągania sportowego wyniku pełniło i pełni w dalszym ciągu ważną rolę integrującą społeczność powiatu.

Nad organizacyjnym procesem wydania książki czuwała Miejska Biblioteka Publiczna, posiadająca bogate doświadczenie wydawnicze, zaś finansowo publikacja dojść mogła do skutku dzięki finansowemu wsparciu ze strony miasta Lęborka, za co podziękowania otrzymał obecny na promocyjnym autorskim spotkaniu, burmistrz Lęborka – Witold Namyślak.
Każdy, kto interesuje się historią „Pogoni” lub szerzej, historią sportu na ziemi lęborskiej, może tę nową publikację nabyć lub wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa
Klubowa monografia rocznicowa