Medale dla przewodnika turystycznego i samorządowca

Utworzono: 29-04-2024

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska wyróżniła „Medalem Starosty Lęborskiego” dwie osoby, których dotychczasowa działalność wykraczała znacznie poza obszar powiatu lęborskiego, głównie z aspekcie promocyjnym oraz w wymiarze działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.

Pierwszy z medali starosta wręczyła Markowi Grzebycie – przewodnikowi turystycznemu PTTK. To było formalne wręczenie medalu, ponieważ odznaczenie zostało przyznane niemal miesiąc wcześniej. Grupa lęborskich przewodników odebrała medale podczas podsumowującego VI kadencję powiatowego samorządu, uroczystego spotkania radnych. Pan Marek, który wówczas nie mógł być obecny, odebrał odznaczenie teraz – podczas spotkania z naczelnikami wydziałów i kierownikami referatów Starostwa Powiatowego w Lęborku. W uzasadnieniu znalazła się cała lista przedsięwzięć turystycznych, w których wyróżniony uczestniczył, a które poprzez swój ponadlokalny wymiar przyczyniły się do promowania powiatu lęborskiego w kraju.

Kolejnym odznaczonym podczas tego spotkania został Ryszard Wenta – samorządowiec powiatowy, obecny w strukturze Powiatu Lęborskiego od początku istnienia tej jednostki samorządowej. To warte docenienia, jednak o przyznaniu wyróżnienia zadecydowała działalność społeczna pana Ryszarda przede wszystkim na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Kaszub ale także za działalność promującą Pomorską Drogę św. Jakuba Ap. – liczący 1142 km szlak wiodący z Kretingi - miasta na Litwie, w okręgu kłajpedzkim, poprzez Obwód Kaliningradzki w Rosji, Polskę, Niemcy i dalej aż do głównych szlaków wiodących do Hiszpanii. Drogi św. Jakuba historycznie sięgają tradycji pielgrzymowania do grobu świętego Jakuba Starszego, Apostoła Chrystusa, którego grób znajduje się w hiszpańskiej Composteli, rozpoczętej już w IX wieku. Polska tradycja pielgrzymowania w tamte strony sięga wieku XI. Obecnie Droga św. Jakuba to efekt działań w ramach projektu „Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorski Szlak św. Jakuba” w latach 2010-2013. Polski odcinek szlaku liczy ok. 720 km, trasa prowadzi z Braniewa do Szczecina oraz przez Świnoujście i dalej do Rostoku, pełniąc nie tylko rolę szlaku pielgrzymkowego, ale również urokliwej trasy turystycznej biegnącej wzdłuż linii Bałtyku.