Mieszkańcy powiatu uczcili 3-Majową Konstytucję

Utworzono: 04-05-2023

W 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja mieszkańcy powiatu uczestniczyli w patriotycznej uroczystości przy Obelisku Niepodległości na Skwerze Orła Białego. Wraz z mieszkańcami hołd dziedzictwu 3-Majowej Konstytucji złożyli przedstawiciele władz Powiatu Lęborskiego.

O dziejowym znaczeniu, ale też krótkim żywocie przełomowego w historii Polski i Europy dokumentu mówił burmistrz Lęborka Witold Namyślak: - Konstytucja 3 Maja pozostaje ważnym symbolem wolności i niepodległości Polski, a także inspiracją dla pokoleń Polaków, którzy dążyli by nasz kraj był silny, wolny i demokratyczny – mówił burmistrz podczas uroczystości - Dzisiaj, kiedy Polska jest wolna i niepodległa powinniśmy pamiętać o tym, że nasza wolność wymaga od nas pracy i odpowiedzialności. Musimy ciągle dbać o nasze państwo, by było ono silne, niezależne i demokratyczne.

232 lata temu w trosce o Rzeczpospolitą podjęto prace nad reformami, które miały uczynić państwo pogrążone w kryzysie bardziej nowoczesnym, silnym i niezależnym. Konstytucja 3 Maja tworzyła fundament takiego państwa. Była wyrazem mądrości obywatelskiej i odpowiedzialności politycznej, próbą uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, a także pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Niosła gwarancje swobód obywatelskich, tolerancję i wartości Oświecenia. Była dokumentem stanowiącym dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Niestety, po 14 miesiącach od jej uchwalenia, uznana została za niebyłą w wyniku rozbioru Polski pomiędzy Austrię, Prusy i Rosję. Polska praktycznie przestała istnieć jako suwerenne państwo. Rok obowiązywania reform wynikających z Konstytucji pokazał jednak, że jej rozwiązania zapewniły sprawne działanie państwa. Dzięki przyjęciu Konstytucji 3 maja Polacy odzyskali poczucie własnej wartości i szacunek dla swego politycznego dziedzictwa. W latach niewoli były to ważne czynniki wzmacniające wolę walki o odzyskanie państwowości.

W zorganizowanych w Lęborku uroczystościach rocznicowych uczestniczyli wraz z mieszkańcami samorządowcy, politycy, działacze społeczni, przedstawiciele instytucji publicznych, oświaty, przedsiębiorczości i służb mundurowych. Wśród gości obecny był senator RP Kazimierz Kleina. Sejmik Województwa Pomorskiego reprezentowały radne z terenu powiatu Lęborskiego: Mirosława Kaczyńska i Iwona Mielewczyk. W imieniu władz Powiatu Lęborskiego okolicznościową wiązankę pod Obeliskiem Niepodległości złożyli: Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski, Jacek Perłak i Ryszard Wenta – członkowie Zarządu Powiatu, Witold Krużycki – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego i Danuta Mikołajczyk – sekretarz powiatu.

Uroczysty charakter obchodów podkreśliła obecność kompanii reprezentacyjnej 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, honorowa salwa i Apel Pamięci wygłoszony przez por. Dawida Górczyńskiego.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku, Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” wraz z mażoretkami pod dyrekcją Wiesławy Wojciechowicz i Grupa Perkusyjna „Tremolo”. Uroczystości na Skwerze Orła Białego poprzedziła msza odpustowa w kościele pw. NMP Królowej Polski, której przewodniczył Ryszard Kasyna – biskup Diecezji Pelplińskiej.