O sprawach sybiraków ze starostą

Utworzono: 06-07-2023

Tematy przyszłej działalności lęborskiego Związku Sybiraków były omawiane podczas spotkania przedstawicieli tego gremium ze starostą Alicją Zajączkowską. Czworo przedstawicieli związku odwiedziło starostę w środę, 5 lipca.

Związek działa na terenie powiatu lęborskiego od ponad 33 lat. Wieloletnim przewodniczącym koła był zmarły niedawno Witold Bań. Jego pożegnanie odbyło się na lęborskim cmentarzu 13 grudnia 2022 r.
Oprócz kultywowania pamięci o zsyłkach i losach ich ofiar, w tradycjach związku jest organizowanie spotkań okolicznościowych, związanych z ważnymi rocznicami, w tym przypominającymi daty kolejnych zsyłek Polaków na Syberię, ale nie tylko. Członkowie związku spotykają się także przy okazji tradycyjnych świąt funkcjonujących w kalendarzu. Poprzedzające Boże Narodzenie spotkania wigilijne mają charakter integrujący środowisko sybiraków, ale też osób, które urodziły się na terenach dawnych kresów wschodnich. Lęborscy sybiracy byli inicjatorami utworzenia w Lęborku miejsca pamięci w postaci Pomnika Zesłańców Sybiru w Alei Sybiraków wraz z funkcjonującą tam stałą wystawą fotograficzną obrazującą losy Polaków zesłanych na syberyjską katorgę.
Ze starostą Alicją Zajączkowską spotkały się osoby obecnie koordynujące pracę związku w powiecie lęborskim. Obecna była Zofia Bladowska – autorka książek o losach zesłańców Sybiru, której publikacja „Sybir na zawsze w pamięci. Wspomnienia zesłańców 1940-1957”, będąca zbiorem skrzętnie spisanych  wspomnień około czterdziestu osób, w większości z Lęborka i okolic, których losy rzuciły na Syberię i do Kazachstanu, ukazuje relacje „z pierwszej ręki”, bez interpretacji, stanowiąc źródło najbardziej autentycznej wiedzy. W gronie tym znaleźli się również: Krystyna Olszewska – uczestniczka zsyłek, Danuta Hrycyk – córka zesłańców Sybiru i Marian Siejko – odpowiedzialny przez blisko ćwierć wieku za gospodarkę finansową związku.