Plener rzeźbiarski w Poraju

Utworzono: 03-10-2016

 

W tym roku uczestnikami pleneru rzeźbiarskiego w Poraju zorganizowanego przez Stowarzyszenie Galeria Poraj przy współpracy LOT Ziemia Lęborska-Łeba byli: Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski, Rafał Synowiec.

Alicja Buławka- Fankidejska jest absolwentką Wydziału Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, obecnie asystentka w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP laureatka Międzynarodowego Biennale Ceramiki w Cluj-Napoca (Rumunia)

Dmitrij Buławka- Fankidejski absolwent ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Mariusza Białeckiego, laureat głównej Nagrody Rektorów w ogólnopolskim konkursie Najlepszych Dyplomów ASP za realizację dyplomową „Pytanie o przestrzeń".

Rafała Synowca absolwenta ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. W kolekcji galerii są już dwie prace Synowca.

Ceramiczna praca Alicji Buławki-Fankidejskiej jest formę geometryczną, która jednak wymyka się dyscyplinie architektonicznej przez delikatne wybrzuszenia na największej płaszczyźnie rzeźby. Jest wyważona, przypomina fragment wielkiej skały z wydrążonym tunelem, ale struktura tej skały jest nawet przesadnie wygładzona przypominająca kamień wyszlifowany przez wodę.

Fankidejska przez dodawanie włosa końskiego, opiłków aluminium, chlorku żelaza uzyskuje strukturę kamienia, marmuru i również dzięki tym materiałom operuje kolorami tworząc abstrakcyjny obraz na powierzchni pracy.

Następna praca Siły połączone jest wspólnym dziełem Alicji i Dmitrija Fankidejskich. to kompozycja trzech owalnych form zakotwiczy między ceownikami. Sami artyści nazwali je gniazdami, przyjmując dosłownie to porównanie i zestawiając z gliną, jako elementem ziemi symbolem macierzy mamy jeden z tropów dojścia do całości.

W pracy Wodna soczewka Dmitrij Buławka-Fajkidejski prowadzi dialog w dwóch przestrzeniach strukturalnej i symbolicznej. Zamyka aluminiową formę oblaną wodą w folii zakleszczonej stalowymi obręczami.

Woda jako symbol chaosu, przeobrażania, niestałości, źródła życia, oczyszczania, obok stali stopu, którego głównym składnikiem jest żelazo symbol niezmienności, niezawodności twardości i

aluminium, stop otrzymywany w wyniku prawie alchemicznych tajemniczych procesów.

Warto zwrócić uwagę, że folia ma kształt globu ziemskiego zalanego wodą, a forma aluminiowa przypomina nieziemskie szczyty i do tego dzięki podwójnym ścianą otrzymujemy soczewkę, która zniekształca i przesuwa obraz poza nią.

Praca Rafała Synowca Kod, oszczędna jak zawsze w formie, beton i pocięte w paski lustro, ale bogata w przeróżne treści. Czarny betonowy prostokąt sprawia wrażenie, tak jakby przed chwilą został odkryty przez archeologów, ale umieszczone na nim paski kodu są zaprzeczeniem tego skojarzenia. Prostokąt jest oznakowany kodem, czy to może przepowiednia przyszłości, odkrywania naszego świata w przyszłości? czy może mania oznakowywania i szufladkowania? Lustro symbolizuje świat, niebo, przeznaczenie, proroctwo.

Lustro ożywia pracę, która zmienia się razem z nadejściem dnia, nocy, wiosny i jesieni, powoduje, że praca ciągle żyje i nawet widz przy odpowiednim ustawieniu staje się elementem rzeźby.

W wydarzeniu udział wzięła Elżbieta Godderis Wicestarosta Lęborski.

treść: Roman Kal

fot. LOT Ziemia Lęborska

 

Plener rzeźbiarski w Poraju
Plener rzeźbiarski w Poraju
Plener rzeźbiarski w Poraju
Plener rzeźbiarski w Poraju
Plener rzeźbiarski w Poraju
Plener rzeźbiarski w Poraju
Plener rzeźbiarski w Poraju
Plener rzeźbiarski w Poraju