Podsumowanie roku 2022 w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku

Utworzono: 03-02-2023

Wysoka pozycja w ogólnopolskim rankingu, świetne wyniki w nauce potwierdzone stypendiami, rozwój kompetencji społecznych uczniów i modernizacja zaplecza szkoły – to jednozdaniowe podsumowanie ubiegłorocznego sukcesu uczniów i kadry Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku. Przysłowiową „wisienką na torcie” jest aktywność młodzieży na szóstkę z plusem.

- Początek 2022 r.- jeszcze w pandemicznej rzeczywistości- powitał nas miłą wiadomością o zdobyciu przez szkołę Srebrnej Tarczy 2022 w rankingu „Perspektyw”, co było zasługą i nauczycieli, i uczniów, którzy mieli niełatwe zadanie w okresie zdalnej nauki przygotowywania się zarówno do matury, jak i egzaminów zawodowych. Szczególnie w tych ostatnich uczniowie osiągnęli wysokie wyniki- niejednokrotnie wyższe niż na poziomie województwa czy kraju – chwali osiągnięcia swoich wychowanków Hanna Janczak, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu.
O obiektywizmie oceny świadczy sposób pozyskiwania danych ze źródeł w żaden sposób nie kreowanych przez szkołę. Były to m.in. dane z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, protokoły komitetów głównych olimpiad, czy System Informacji Oświatowej. Szczególnie w zakresie wyników egzaminów zawodowych uczniowie osiągnęli wysokie wyniki - niejednokrotnie wyższe niż średnia wojewódzka czy krajowa. Rok 2022 przyniósł również wysokie lokaty uczniów w konkursach, zawodach  i olimpiadach, nie zabrakło w tym obszarze laureatów i finalistów  na szczeblu ogólnopolskim. Efektem pracy są m.in. 62 stypendia przyznane naszym uczniom przez Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starostę Powiatu Lęborskiego i innych. Jak mówi dyr. H. Janczak, sukcesy uczniów nie dotyczą wyłącznie nauki. Młodzież uczestniczyła w aktywnościach realizowanych w ramach wdrażanych innowacji, uczestniczyła w wykładach organizowanych przez wyższe uczelnie i realizowała przeróżne działania charytatywne. – Nasi uczniowie włączyli się aktywnie w pomoc dla Ukrainy, wykazali się operatywnością zdobywając granty na wspólne działania – kontynuuje dyr. ZSGŻiA.

W ramach Nowego Akumulatora Społecznego realizowano projekt „Twórczo w przyszłość”, powstało koło kryminalistyczne „Cheminalistyka”, a w konkursie „Menedżer ekonomii społecznej”  uczniowie zdobyli 20 tys. zł na wyjazd studyjny do Berlina. Ponadto szkoła realizowała 10 różnych projektów i programów, w tym 3 międzynarodowe. W ramach akredytacji w programie Erasmus+ uczniowie uczestniczyli w zagranicznych praktykach zawodowych (Bolonia, Zagrzeb), a nauczyciele - w szkoleniach branżowych (Stambuł).

Niebagatelny potencjał ludzki szkoły, uzupełniają skuteczne działania inwestycyjne, realizowane w oparciu o środki przyznawane przez Zarząd Powiatu. W minionym roku udało się wybudować przyłącza kanalizacji deszczowej i parking (wartość 124.636 zł) oraz rozbudować sieć energetyczną i wymienić rozdzielnię w budynkach F i A (za ponad 48 tys. zł). Ponadto doposażono dwie pracownie - technika ekonomisty i technika handlowca w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego „Zawodowcy na topie” i uzupełniono wyposażenie w sprzęt fotograficzny pracownię technika fotografii i multimediów. Wiele pomieszczeń szkoły zyskało nowy wygląd, zostało odświeżonych i dostosowanych do potrzeb funkcjonalnych. O zakup szafek dla uczniów zadbała Rada Rodziców. – Zawsze można powiedzieć, że można byłoby zrobić więcej i wiele rzeczy zrealizować lepiej, nie mniej jednak miniony rok uważam za udany – podsumowuje dyr. H. Janczak – Mamy w szkole świetną kadrę i zaangażowanych bardzo chętnych do wszelkiego rodzaju działań uczniów, z których jestem dumna. Wierzę, że pomimo trudnych pod względem ekonomii czasów i konieczności wielowymiarowego oszczędzania, 2023 rok będzie równie satysfakcjonujący jak miniony i przyniesie wiele powodów do radości i zadowolenia z efektów codziennej pracy.