Solidarni z Ukrainą

Utworzono: 24-02-2023

„My dzieci z całego świata bez względu na kolor skóry Pragniemy, by pokój wszędzie jak drzewo urastał w chmury (...)
A kiedy pieśń tę posłyszą gałęzie naszego drzewa, tak będą, jak nasze serca we wszystkich językach śpiewać! (...)
A chociaż z różnych języków pragnienie nasze wyrasta, drzewo pokoju jest jedno i wszystkie połączy miasta.”

To fragment piosenki „Drzewo Pokoju”, która wybrzmi w wielu miejscach w piątek – 24 lutego w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. Muzykę do tekstu Ewy Skrzyńskiej skomponował poznański twórca Mariusz Matuszewski. Na język ukraiński tekst przełożyła Switłana Bresławska - poetka i tłumaczka ukraińska z Iwano-Frankiwska.
To dziecięcy apel o pokój po polsku i ukraińsku, który połączy wspólną myślą uczniów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich młodszych i starszych – całą społeczność polską i ukraińską w różnych miejscach Polski, by wspomnieć tragiczne zdarzenia sprzed roku i dać wyraz umiłowania pokoju i sprzeciwu wobec wojennej agresji.
Takie uczucia towarzyszą również społeczności powiatu lęborskiego, która od początku wspierała w przeróżny sposób ludność dotkniętą koszmarem wojny.
W rocznicę wybuchu wojny pamiętamy o bratnim narodzie ukraińskim i razem z całym cywilizowanym światem wołamy: DOŚĆ TEJ WOJNY!

Слава вільній Україні!

Powiat Lęborski praktycznie od początku działań wojennych w Ukrainie wspierał uchodźców, którzy na fali wojennej emigracji trafili na teren naszego powiatu. Tuż po wybuchu wojny, 1 marca ub. roku było to zaledwie 26 osób. Na przestrzeni roku liczba ta wielokrotnie zmieniała się –rosła i malała, osiągając na 21 lutego 2023 stan 554 osób w powiecie. Do końca marca 2022 powiat prowadził zbiorowe ośrodki zakwaterowania w porozumieniu z Wójtem Gminy Wicko, na terenie tej gminy w Szkole Podstawowej w Szczenurzy i w świetlicy Gminnej w miejscowości Żarnowska. Środki na funkcjonowanie placówek pokrył budżet państwa. Później, po zmianie zasad organizacji zbiorowych zakwaterowań, kompetencje te przejęły gminy. Obywatele Ukrainy zamieszkiwali również w ośrodkach wczasowych, hotelach i w domach prywatnych, których właściciele zgłosili akces pomocy. Wielu Ukraińców podjęło w Polsce pracę zarobkową. Części pomagał w tym Powiatowy Urząd Pracy. Od marca 2022 r. funkcjonuje w PUP stały punkt konsultacyjny dla Ukraińców oraz pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców. W 2022 r. z pomocy punktu skorzystało 295 Ukraińców. W większości były to osoby nie zarejestrowane w PUP jako osoby bezrobotne. Cudzoziemcy w głównej mierze zainteresowani byli jak najszybszym podjęciem zatrudnienia, a mniej – uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do 31.12.2022 zarejestrowano w lęborskim PUP 141 obywateli Ukrainy.

Dzieci rozpoczęły naukę w szkołach, otrzymując pomoc również w postaci zorganizowanych zajęć nauki języka polskiego jako obcego. Osoby, które przyjechały do Polski mogły również korzystać z pomocy medycznej na ogólnych zasadach opieki medycznej świadczonej w SPS ZOZ w Lęborku. Warto podkreślić, że żadna ze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nie zgłosiła incydentów z udziałem obywateli ukraińskich. Z budżetu powiatowego na pomoc uchodźcom przeznaczone zostało na różnego rodzaju działania 323 914 zł. Do tego dochodzi pomoc rzeczowa. Akcje zbiórek prowadziły różne podmioty, w tym samo starostwo, które dodatkowo przeprowadziło zbiórkę wśród pracowników na zakup trudno osiągalnych wówczas na rynku koców termicznych. Pozostała pomoc rzeczowa zebrana w starostwie trafiła do potrzebujących mieszkańców Równego, dzięki pomocy wolontariuszy - Janusza Kowalskiego i Artura Wójcika, którzy przygotowali konwój, dysponując w tej kwestii dużym doświadczeniem z poprzednich wypraw humanitarnych. W Stacji Kultura akcję pomocy koordynował Polski Czerwony Krzyż.

Wyraz solidarności z walczącym o niepodległość narodem ukraińskim dali również uczestnicy obchodów Dnia Jedności Kaszubów w Lęborku, które w 2022 roku przybrały formę manifestacji międzynarodowej jedności pod wspólnym hasłem „Dzień Jedności Kaszubów z Wolną Ukrainą". W tamtym dniu we wspólnym przemarszu, oprócz działaczy kaszubskich i sympatyków kaszubszczyzny uczestniczyli Ukraińcy, w tym lokalny lider lęborskiego oddziału Związku Ukraińców  – Aleksander Romanko. Wraz z Kaszubami i Ukraińcami jedność manifestowali liczni lęborczanie oraz przedstawiciele samorządu – powiatowego: starosta Alicja Zajączkowska i Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu. Przemarsz spod Stacji Kultura na Plac Pokoju był wstępem do artystycznych występów i poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mostach i Powiatowe Koło Pszczelarzy w Lęborku. Na scenie zaprezentowali się: Levino, Frantówka, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska, Lãbòrsczè Słunuszka oraz ukraiński Switanok. Przeprowadzona została także kwesta na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zebrane środki zostały przekazane „Caritas” Polska na pomoc dla Ukrainy. Obchody współorganizowali: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Powiat Lęborski i Miasto Lębork. 

W różnych momentach, również spontanicznie mieszkańcy powiatu lęborskiego dawali wyraz wsparcia moralnego dla Ukraińców walczących o niepodległość i wojennych uchodźców. Tak było m.in. w sierpniu podczas Dnia Niepodległości Ukrainy. Konflikt wojenny i losy cywilów sąsiedniego narodu spowodowały również zbliżenie kulturowe. Oprócz wielu lokalnych eventów kulturalnych, w styczniu tego roku w auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych koncertowała Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy istniejąca pod różnymi nazwami od 1918 r. Solidarnościowo-charytatywny wymiar imprezy podkreślał fakt, że bandura narodowy instrument Ukraińców w czasach stalinowskiego reżimu był zakazany, a bandurzyści grający dumki, szczedriwki i to, co charakterystyczne dla ukraińskiej tożsamości, byli – postrzegani jako „archiwiści” narodowych wartości - prześladowani jako przeciwnicy sowieckiego systemu.