W „Mechaniku” o oszczędnościach i energii

Utworzono: 19-04-2018

Z uczniami Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 2  w Lęborku spotkał się Łukasz Łudziński, specjalista w zakresie realizacji inwestycji, realizujący m.in. projekt termomodernizacji budynków użyteczności publicznej na obszarze MOF Lębork. W trakcie spotkania znalazł się również czas na omówienie korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii i korzyści z oszczędzania energii w ogóle.

Celem przedsięwzięcia realizowanego w ramach projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na obszarze MOF Lębork” jest przede wszystkim ograniczenie zużycia energii w budynkach zajmowanych przez lokalną administrację i jednostki jej podległe. Ogólna wartość projektu to aż 21 605 208,65 zł, z czego 17 078 155,42 zł zostało przyznanych w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Bezpośrednimi korzyściami są zarówno oszczędności finansowe, średnio o 30%, jak i docelowo utrzymanie wzorcowego stanu środowiska naturalnego, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, czy też finalne zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych. Wartością dodaną jest również znaczna poprawa estetyki modernizowanych obiektów.

W ramach realizowanego projektu Powiat Lęborski objął 4 obiekty w Lęborku: Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Powiatowe Centrum Edukacyjne – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lęborku i Dom Pomocy Społecznej nr 1.

- Największe straty energii cieplnej powstają w związku z wentylacją obiektów, bo jest to aż 30-40%. Oczywiście  jest ona niezbędna, ważne jednak, by była dobrze zaprojektowana i wykonana, wówczas jest efektywna – mówi Łukasz Łudziński – Kolejne straty powstają poprzez przenikalność cieplną dachu (10-15%), drzwi i okna oraz ściany zewnętrzne. Usprawniliśmy wszystkie te elementy. Problem stanowiły jedynie ściany zewnętrzne w obiektach zabytkowych, ponieważ nie można było ingerować w ich wygląd zewnętrzny. Udało nam się jednak osiągnąć zamierzone efekty, realizując wytyczne przeprowadzonych wcześniej audytów energetycznych.

W części obiektów prace jeszcze trwają, ale zgodnie z założeniami projektu, zakończą się do końca października br.

Czym jest efekt cieplarniany i jakie są jego skutki dla środowiska, w tym dla postępowania zmian klimatycznych? Czym jest efektywność energetyczna i jakie są złote zasady oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej? O tym też uczniowie ZSMI mieli okazję dowiedzieć się podczas spotkania. – Przyszłością są oczywiście odnawialne źródła energii

- mówi Ł. Łudziński – Energia wiatru, Słońca, geotermalna, czy też hydroenergia lub ta pozyskiwana z biomasy – to zasoby niewyczerpalne, które z czasem stworzą mocną alternatywę dla energii pozyskiwanej z surowców kopalnych. Być może kiedyś samochody z napędem zasilanym wysokowydajnymi panelami fotowoltaicznymi staną się codziennością. Na razie efektywność tych elementów pozostawia tę wizję kwestią przyszłości, ale już nie science-fiction. Postęp technologiczny następuje w tak szybkim tempie, że być może stanie się to w ciągu kilku najbliższych lat.

Oprócz wiedzy na temat efektywności różnych źródeł energii, uczestnicy spotkania mogli też nabyć wiedzy praktycznej, np.: wystarczy o 2 st. C obniżyć temperaturę w mieszkaniu, żeby zaoszczędzić 10-20% ciepła, 20% oszczędności zyskać można ocieplając swój dom. Oszczędnościom służą także termostaty utrzymujące najbardziej wskazaną temperaturę dla funkcjonowania człowieka – na poziomie 18-21 st. C, rozsądne (szybkie i intensywne) wietrzenie pomieszczeń oraz usunięcie wszelkich przeszkód ograniczających cyrkulację powietrza wokół urządzeń grzewczych. Oszczędności prądu z kolei służą energooszczędne źródła światła, w tym coraz powszechniejsze żarówki LED, stosowanie sprzętu AGD o klasie energetycznej co najmniej „A” oraz wyłączanie urządzeń pobierających energię w trybie czuwania (ładowarki, tunery TV, telewizory, komputery, laptopy itp.)
Spotkaniu towarzyszyły pokazy funkcjonowania paneli słonecznych oraz modelu siłowni wiatrowej.

 

W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o
W „Mechaniku” o