W starostwie o lęborskim szpitalu

Utworzono: 08-05-2018

W lęborskim starostwie przebywała we wtorek (8.05) Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. Spotkanie z lęborskim starostą Teresą Ossowską-Szarą i Lidią Kodłubańską, dyrektorem lęborskiego szpitala, służyło roboczej dyskusji nad kierunkami rozwoju lęborskiej placówki medycznej. W opinii NFZ, lęborski szpital funkcjonuje bardzo dobrze, co jest efektem doskonałej współpracy organu założycielskiego i kompetencji zarządczych dyrektora szpitala.
- To robocze spotkanie, które nie ma na celu rozwiązywania bieżących problemów szpitala, ale podjęcie działań wyprzedzających, żeby właśnie do żadnych problemów nie dopuścić. – mówi Teresa Ossowska – Szara, starosta lęborski – Na dobrą współpracę z pomorskim NFZ mogliśmy liczyć np., kiedy otwieraliśmy geriatrię. Myślę, że obecne plany i propozycje również zyskają przychylność.
Podczas dyskusji sporo miejsca poświęcono modernizacji oddziału psychiatrycznego lęborskiego szpitala. - Najważniejsze dla nas jest utrzymanie obecnego zakresu działalności placówki i poszerzenie spektrum świadczeń medycznych o nowe dziedziny, w tym wypadku m.in. o rozbudowę i modernizację psychiatrii – mówi Lidia Kodłubańska, dyrektor lęborskiego szpitala – Chcielibyśmy poszerzyć też zakres diagnostyki o rezonans, bo to na jakim poziomie funkcjonuje diagnostyka, w istotny sposób może wpłynąć na redukcję liczby dni hospitalizacji i skrócenie procesu leczenia. Oba tematy postaramy się zrealizować możliwie szybko.
Choroby związane z aspektami psychicznymi, różnego rodzaju depresje, stanowią obecnie znaczny odsetek przyczyn niezdolności do pracy. To wynik między innymi specyfiki życia zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. W lęborskim szpitalu oddział psychiatryczny ma zostać rozbudowany o oddział dzienny i poradnię, a także ma zostać poddany strukturalnym zmianom organizacyjnym, co usprawni obsługę pacjentów zarówno tych hospitalizowanych, jak i korzystających z leczenia w poradni. Modernizacja rozpocznie od przeniesienia oddziału psychiatrycznego na czwarte piętro szpitala. W obecnej lokalizacji, w oddzielnym budynku znajdzie się ogólnie dostępna poradnia psychiatryczna. Leczenie danego przypadku mogłoby się odbywać w takim układzie kompleksowo: poprzez działanie środowiskowe, hospitalizację, oddział dzienny i poradnię przyszpitalną.

Lęborski szpital dysponuje bardzo dobrze działającą ortopedią z rozbudowaną diagnostyką kręgosłupa i stawów kończyn. Funkcjonujący w Lęborku oddział geriatryczny stanowi, oprócz zabezpieczenia potrzeb mieszkańców rodzimego terenu, wsparcie dla sąsiednich jednostek, obsługując pacjentów spoza terenu powiatu lęborskiego. Jak twierdzi dyrektor Kodłubańska, taki między innymi był zamysł rozwoju tego oddziału.

- Podobne spotkania jak dzisiaj pokazują zróżnicowane podejście organów założycielskich do poszczególnych jednostek – mówi Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor oddziału Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku – Widać wyraźnie, że w przypadkach, w których to zainteresowanie organu założycielskiego jest większe, te szpitale funkcjonują lepiej. Tak się dzieje właśnie w Lęborku.

Z punktu widzenia pacjenta, ocena funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i jego poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, bardzo często zależy od bezpośredniego zadowolenia z poziomu świadczonych usług przez szpital najbliższy mu terytorialnie. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie szpitala w odpowiednią kadrę lekarską i pielęgniarską oraz zaplecze sprzętowe, gwarantujące odpowiedni poziom świadczonych usług. – Dyskusje jak ta dzisiejsza służą dobrze zarówno szpitalom, jak i osobom zarządzającym systemem ochrony zdrowia, pod kątem choćby dopasowania potrzebnego finansowania w zależności od najważniejszych potrzeb pacjentów na danym terenie – dodaje dyr. E. Rucińska-Kulesz – W przypadku powiatu lęborskiego współpraca układa się bardzo dobrze. Pani starosta Teresa Ossowska-Szara niezwykle dba o swój szpital, a dyrektor szpitala dysponuje ogromnym doświadczeniem, które dobrze służy rozwojowi tej jednostki.

 

W starostwie o lęborskim
W starostwie o lęborskim
W starostwie o lęborskim