Wakacje z łebską biblioteką

Utworzono: 05-07-2018

Biblioteka miejska w Łebie przygotowała dla mieszkańców i turystów atrakcyjną ofertę na wakacje.

  • 3 lipca rozpoczęły się XVI Nadmorskie Letnie Kursy Muzyczne, które mają na celu popularyzację muzyki oraz doskonalenie sztuki wykonawczej jej uczestników. Kursy będą trwały do 14 lipca.

Wśród tegorocznych wykładowców znajdują się:

Agata Sava – mezzosopran,

 dr Julita Przybylska – saksofon,

dr Adam Wagner – skrzypce,

dr Wojciech Mrozek, Artur Gadzała (asystent) – klarnet,

Katarzyna Nowaczewska – Manthey – fortepian,

Monika Bierć – fortepian,

prof. zw. dr hab. Stanisław Dziewior – trąbka,

dr Piotr Piechocki – zespoły kameralne,

Katarzyna Hołoń – zespoły kameralne.        

 

 

  • Na zakończenie kursów uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności podczas dwóch koncertów. Pierwszy koncert odbędzie się 12 lipca o godz. 18.30 w Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” (Al. Św. Jakuba Apostoła 25), a następny

13  lipca o godz.18.30 w kościele Wniebowzięcia NMP ( Powstańców Warszawy 28).

Wstęp na koncerty jest  wolny.

  • W ramach kursów od 3 do 11 lipca , codziennie o godz.  16.30 w Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” (Al. Św. Jakuba Apostoła 25) odbywają się dla zainteresowanych lekcje głębokiego oddechu „ Zdrowa kobieta: sztuka oddychania”, które prowadzi Agata Sava.

 

  • We wtorek 10 lipca biblioteka zaprasza na spotkanie historyczne „Szkoła szybowcowa na wydmach”, które poprowadzi dr Kacper Pencarski z Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Szkołę szybowcową na łebskich wydmach założył Max Nitschke, prywatny przedsiębiorca i właściciel Kurhausu (dzisiejszego hotelu Neptun) w Łebie.
Została  ona oficjalnie otwarta 31 sierpnia 1930 roku. Zajmowała się nie tylko nauką latania, ale także konstruowaniem szybowców i naprawą maszyn po upadkach.
Kursy szybowcowe cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na niezwykłe położenie szkoły, ale również na profesjonalną kadrę instruktorską, która tam uczyła.
To tutaj pilot-instruktor Wilhelm Ott ustanowił rekord Pomorza w długości trwania lotu

 (5 godzin), a pilot Hans Settgast utrzymał się w powietrzu ponad 17 godzin. Kilka lat później Richard Manz prześcignął Settgasta o godzinę.
Rekordy i popularność łebskiej szkoły szybowcowej sprawiły, że stała się ona szkołą prestiżową, znaną w środowisku lotniczym ze względu na wybitnych pilotów i ich znakomite osiągnięcia. Szkoła zakończyła swoją działalność wraz z wybuchem II wojny światowej.

 

Spotkanie odbędzie się w  Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” (Al. Św. Jakuba Apostoła 25).  Początek spotkania o godz.17. Wstęp wolny.
 

  • W czwartek 12 lipca o godz. 17  zapraszamy do Rybackiego Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” (Al. Św. Jakuba apostoła 25) na spotkanie przyrodnicze. O przyrodzie Słowińskiego Parku Narodowego opowie słuchaczom Katarzyna Sitkowska z SPN.

Wstęp wolny.

 

 

  • Zapraszamy kolonistów i grupy zorganizowane na zajęcia z edukacji regionalnej „Zasypane Miasto: historia, legenda, animacje filmowe”, które prowadzą pracownicy biblioteki. Szczegóły w bibliotece.

 

Info: Beata Czaja- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie

http://bibliotekaleba.pl/, https://www.facebook.com/bibliotekawlebie/

Wakacje z  łebską biblioteką
Wakacje z  łebską biblioteką
Wakacje z  łebską biblioteką
Wakacje z  łebską biblioteką