Wicestarosta z ministerialnym powołaniem

Utworzono: 05-06-2023

Wicestarosta Lęborski Edmund Głombiewski otrzymał powołanie do zespołu eksperckiego do spraw morskiej energetyki wiatrowej. Pierwsze spotkanie tego gremium nastąpiło w Kapitanacie Portu Gdańsk. E. Głombiewski będzie w zespole reprezentował stronę samorządową.

Zespół powołał do istnienia Wicepremier Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. 2 czerwca br., w kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku, z udziałem Karola Rabendy, wiceministra aktywów państwowych, odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie zespołu. Zespół będzie organem pomocniczym Ministra Aktywów Państwowych. W jego skład oprócz przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz ekspertów krajowych powołanych na członków zespołu, będą mogli wchodzić także uznani eksperci z głosem doradczym.

Nakłady inwestycyjne na rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce mogą, w całym łańcuchu wartości, wynieść 130 – 150 mld zł. To kwota, która w znacznej części trafi do krajowych producentów towarów, podwykonawców i usługodawców oraz pozwoli na rozwój krajowego łańcucha dostaw i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. W dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” wskazano, że moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie w 2030 roku wartość ok 5,9 GW, natomiast w roku 2040 osiągnie wartość do ok. 11 GW. Do roku 2030 MFW mają produkować 13 proc. całości produkowanej w Polsce energii elektrycznej. Dziesięć lat później wskaźnik ten ma osiągnąć 19 proc. O skali całego zamierzenia budowy wież wiatrowych na Bałtyku i sprzętu jaki zostanie użyty do prac budowlanych można było przekonać się obserwując zacumowany w Stoczni Remontowej jeden z największych statków instalacyjnych z dźwigiem o unosie 5 tys. ton. Podczas budowy siłowni wiatrowych na morzu będzie pracowało równocześnie kilka podobnych morskich kolosów, które również cyklicznie będą pojawiały się w Gdańsku wyznaczonym jako port instalacyjny.

Projekty morskich farm wiatrowych będą rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego na obszarze wyznaczonym w planie zagospodarowania obszarów morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej. Ponad 60 proc. inwestycji w sektor morskiej energetyki wiatrowej (tylko w I fazie rozwoju) w perspektywie 2030 r. zrealizują Spółki Skarbu Państwa - przede wszystkim Grupa PGE i Grupa PKN ORLEN. Jak już wcześniej informowaliśmy, port serwisowy dla morskich farm wiatrowych powstanie w pobliskiej Łebie. To duża szansa dla samego portu, miasta i powiatu. Plany związane z budową farm wiatrowych na morzu i transformacja energetyczna stwarzają również perspektywy do rozwoju wielu branż na Pomorzu. – To również szansa na stworzenie systemu kształcenia polskich kadr dla MFW – mówi wicestarosta E. Głombiewski – Jako Powiat Lęborski upatrujemy w tym dużej szansy na zdobycie ciekawej i bardzo dobrze płatnej pracy przez zdolną młodzież kształcącą się na terenie naszego powiatu, tym bardziej, że uzyskaliśmy wstępną akceptację na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w oparciu o Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku, gdzie będziemy mogli kształcić bardzo potrzebną średnią kadrę techniczną dla sektora MFW.

Branżowe Centra Umiejętności to nowe jednostki w systemie oświaty - ośrodki, które łączą poszczególne branże, pracodawców, szkoły i uczelnie. BCU mają być wiodącymi w poszczególnych branżach ośrodkami, umożliwiającymi zarówno kształcenie młodzieży, jak i dokształcanie dorosłych czy podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, dając dostęp do najnowocześniejszych w danej dziedzinie technologii.

Pierwsze posiedzenie zespołu eksperckiego poświęcone było zagadnieniom organizacyjnym i omówieniu przygotowań to tzw. „bilansu otwarcia”, umożliwiającego ocenę postępu prac nad tworzeniem MFW na poszczególnych etapach przedsięwzięcia. Pierwsze merytoryczne posiedzenie zaplanowane zostało już na początek lipca br., natomiast pierwszy raport zespołu przedstawiany ministrowi ma zostać sporządzony do końca 2023 r. Zgodnie z zapisami zarządzenia Ministra Aktywów Państwowych, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym MAP, członkom zespołu przysługuje jedynie zwrot kosztów przejazdów na posiedzenia na zasadach określających należności przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Za pracę w zespole, jego członkowie nie otrzymują wynagrodzenia.