Wielki powrót wilkowskich festynów

Utworzono: 22-05-2023

W bogatej oprawie dostępnych atrakcji i przy udziale wielu gości reprezentujących przeróżne środowiska w Wilkowie w gm. Nowa Wieś Lęborska mieszkańcy powiatu lęborskiego bawili się na majówkowym festynie. Powiat Lęborski reprezentowali: starosta Alicja Zajączkowska, wicestarosta Edmund Głombiewski, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Tandek i wiceprzewodniczący Witold Krużycki.

Wśród gości obecni byli również członkowie Zarządu Powiatu Adam Nowak i Ryszard Wenta. Wilkowska Majówka została zauważona przez władze województwa pomorskiego, o czym świadczyła obecność wicewojewody Aleksandra Jankowskiego. Nie zabrakło – rzecz jasna przedstawicieli władz Gminy Nowa Wieś Lęborska, a przede wszystkim dopisała publiczność, co potwierdza fakt, że na powrót ogólnodostępnych otwartych imprez plenerowych oczekiwano z niecierpliwością, po czasach pandemicznych ograniczeń. Jak na tradycję Wilkowskich Majówek przystało, również tym razem odbyła się próba bicia rekordu – i podobnie jak w poprzednich przypadkach – skuteczna. W tegorocznej rekordowej rywalizacji zbudowano największy na świecie burczybas. Do zbudowania największego kaszubskiego instrumentu ludowego posłużyła beczka. Tym samym wilkowski instrument pobił konkurenta z Somonina mierzącego 83 cm średnicy i 128 cm długości. Burczybas z Wilkowa ma 85,7 cm średnicy i 130 cm długości. To jedenasty rekord ustanowiony w Wilkowie, czyniący z tej miejscowości również osobliwość na skalę kraju, a z jej sołtysa – Leszka Września – najbardziej pomysłowego sołtysa z oryginalną wizją promocji swojego sołectwa.
Starosta Lęborski nagrodziła pucharem i medalami najlepszych w turnieju drwali. Motocykliści licznie przybyli na festyn, rywalizowali w konkurencji przetaczania beczki motocyklem oraz pod względem urody swoich maszyn, wśród których brylował oryginalny Harley Davidson i doskonale zachowana MZ-ka z 1958 r. Organizatorami imprezy byli: sołectwo Wilkowo Nowowiejskie, wójt Nowej Wsi Lęborskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Mostach. W roli partnerów wystąpiły: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku i Nadleśnictwo Lębork, a sponsorem - Klub Sportowy „Anioły”. Patronat honorowy sprawował Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.